Po deregulaci se budou nájmy určovat podle cenové mapy

Praha - Výši nájemného by měli vlastníci bytů po skončení regulace určovat za pomoci zvláštní cenové mapy. Tu chce nejpozději do začátku příštího roku připravit ministerstvo pro místní rozvoj. Na většině území Česka skončí regulace posledním dnem letošního roku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

„Pokud majitel domu z cenové mapy uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 korun, potom nedá nájemné 15 tisíc, protože je velký předpoklad, že by u soudu neuspěl,“ vysvětlil dnes novinářům ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Pokud se vlastník s nájemníkem nedohodnou, může podle platných zákonů řešit spor o činži právě jen soud. Jednostranné zvýšení nájmů ze strany vlastníků možné není.

Současná právní úprava sice obě strany případných sporů odkazuje na soud, už ale jednoznačně neřeší, jak mají soudy v takových případech postupovat. Ministerstvo proto vládě předkládá návrh novely občanského zákoníku, která by rozhodování soudů o nájmech jasně zakotvila. Návrh počítá s tím, že soud poté určí nájem na základě takzvaného nájemného v místě a čase obvyklého. Tato úprava má zabránit zbytečným průtahům v soudních řízeních.

Video Reportáž Hany Vorlíčkové
video

Reportáž Hany Vorlíčkové

Chystaná cenová mapa má být pomůckou pro určování nájmů v jednotlivých lokalitách. Podle Jankovského má zabránit tomu, aby vlastníci neměli přehnané představy o možné výši nájmů. Nájemník zároveň pomocí mapy uvidí, jestli požadavek majitele odpovídá podmínkám v místě. Hotová by měla být v lednu nebo únoru 2011. Jankovský ale zároveň připustil, že se s přípravou mapy nájemného mělo začít už dřív. K přípravě mapy používá MMR také data realitních kanceláří.