Krize tlačí NATO k těsnější spolupráci jednotlivých armád

Praha – Téměř všechny země Severoatlantické aliance (NATO) se potýkají s podobnou situací – ekonomické podmínky lukrativním armádním nákupům nepřejí. Výdaje na vojenskou techniku se tak v členských státech výrazně omezí. Jednotlivé armády by měly začít ještě víc spolupracovat, a to na výcviku profesionálních vojáků, ale hlavně při nákupech nového vybavení.

„V současné situaci, kdy jsou zde rozpočtová omezení a zároveň probíhají náročné operace, tak se domnívám, že je nezbytné, abychom spolupracovali v maximální možné míře a více tak sdíleli schopnosti a kapacity jednotlivých armád,“ uvedl velitel NATO pro transformaci Stéphane Abrial. V praxi by tak například jedna země nakoupila leteckou techniku, která by v případě potřeby mohla chránit i sousední země. Ty by na oplátku přispěly svými přednostmi a technologiemi.

Snížit cenu by mělo i to, že jednotlivé státy nebudou spolupracovat jen s domácími firmami, ale otevřou trh i pro zahraniční společnosti. „Společnosti českého obranného průmyslu určitě dokáží v konkurenci NATO obstát, to už několikrát dokázaly, příkladem může být náš státní podnik LOM Praha, který má jako jediný v zemích aliance licence na opravy vrtulníků ruské výroby,“ dodal mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Video Zbrojaři se chystají více spolupracovat
video

Zbrojaři se chystají více spolupracovat

Na prázdno by nemusely české firmy vyjít ani v několika připravovaných projektech. Tím největším je systém vzdušného průmyslu AGS v hodnotě 1,3 miliardy eur. Podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jindřicha Ploce by až 70 procent připravované zakázky mohlo připadnout českému průmyslu. Kromě aliance vyvážejí české obranné podniky i do Evropské unie. Mezi největší odběratele ale stále patří hlavně Slovensko, země Asie nebo Afrika.