Průmysl v srpnu příjemně překvapil, stavebnictví zůstalo pod nulou

Praha – Průmyslu se ve druhém prázdninovém měsíci dařilo. Oproti červenci zrychlil na více než dvojnásobných 12,9 procenta. Kladným výsledkům pomohl i kalendář. Letos byl totiž srpen o jeden den delší. Po očištění od tohoto vlivu vzrostla meziročně průmyslová výroba o desetinu. Hodnota nových zakázek potom meziročně vyskočila o pětinu. Informace přinesl Český statistický úřad.

Průmysl potěšil i analytiky

„Je to příjemné překvapení, protože po těch předchozích číslech, kdy docházelo k postupnému útlumu temp na jednociferná čísla, jsme zaznamenali opět dvojciferná, která byla typická pro první polovinu roku,“ podtrhl v rozhovoru pro Ekonomiku ČT24 analytik Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Körner.

Video Komentář Oldřicha Körnera
video

Komentář Oldřicha Körnera

Komentář Oldřicha Körnera

Český průmysl se vzmáhá

Na pozitivním trendu se nejvíce podílela produkce motorových vozidel. Ta přispěla šestnácti procenty. K plusu však pomohly průmyslu i kovové konstrukce a výroba elektrických zařízení. K zemi však průmysl táhla výroba nápojů, nábytku a potravinářských výrobků. Pozitivem byly i tržby. Ty v běžných cenách v srpnu poskočily o 14,4 procenta.

Analytik Komerční banky Jan Vejmělek:

„Srpnová průmyslová výroba pro nás znamenala velké překvapení. Sektor jednoznačně profituje z oživení zahraniční poptávky, daří se zejména automobilovému segmentu, kovodělnému průmyslu a elektrotechnickému průmyslu. Povzbudivý pro další vývoj je i růst nových zakázek.“

„Osobně si myslím, že průmysl zažívá nejvyšší tempo růstu. Srpnový přírůstek o téměř 13 procent je druhý největší za letošní rok. Podle mého názoru ale průmysl v následujících měsících ochladí, a to z důvodu ochlazení zahraniční poptávky a také vyšší srovnávací základny,“ myslí si analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Analytici dodávají, že na růst mají vliv i solidní výkony průmyslu v klíčových zemích eurozóny, například Německa. To pomáhá i celému středoevropskému regionu. Hospodářské oživení Česka je vidět i na vyšším dovozu i vývozu. „Domácí poptávka je zatím slabá, co se týká průmyslu. Je vidět, že průmysl hlavně táhnou zakázky ze zahraničí,“ dodává Horská.

Stavebnictví bylo opět v minusu, zpomalení však bylo mírnější

Naopak stavebnictví zůstalo i v srpnu v minusu. Stavební produkce meziročně zpomalila o 2,1 procenta po červencovém propadu o 4,5 procenta. Zahájilo se například o 13,6 procenta bytů méně. Výkon pozemního stavitelství, tedy hlavně výstavby budov, se v srpnu meziročně snížil o 5,6 procenta, produkce inženýrského stavitelství se v osmém měsíci zvýšila o 4,6 procenta.

„Na nové výstavbě byl zaznamenán růst orientační hodnoty stavebních povolení na 30,5 miliardy korun, a to především v důsledku vydaných povolení na finančně nákladné stavby dopravní infrastruktury a stavby pro energetiku (zejména fotovoltaické elektrárny),“ uvedl statistický úřad.


V celé evropské sedmadvacítce rostl v červenci průmysl pomaleji, jen o 6,8 procenta. Informaci zveřejnil Eurostat. Stavební produkce je na tom naopak o kousek lépe. Už v červenci totiž meziročně klesla o pouhých 2,3 procenta. Pozemní stavitelství se přitom snížilo stejně a inženýrské stavitelství kleslo o 1,5 procenta.

Průmysl
Průmysl
Více fotek
  • Průmysl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1886/188573.jpg
  • Stavební výroba autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2004/200373.jpg
  • Evropská unie autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1205/120476.jpg