„Půjčovné se odvíjí od původní ceny kabelky. Během těch čtyř hodin, co máme otevřeno, tak se nám tady otočí kolem čtyřiceti zákaznic,“ těší se zájmu zákazníků majitelka půjčovny kabelek Dominika Hampelová.
Podle Michala Brožky, analytika Reiffeisenbank, stojí za úspěchem půjčoven a zájmem o půjčování evoluce české ekonomiky: „Lidé zjišťují, že ne na všechno musí mít potřebné vybavení.“ Půjčovnám se proto daří. Jen loni jich přibylo několik desítek.

Reportáž Zuzany Luňákové
Půjčit si lze ovci, kozu i psa
Sortiment toho, co je možné si zapůjčit, navíc zahrnuje už i domácí zvířata. Na internetu jsou odkazy třeba na půjčovnu ovcí nebo psů. „Půjčují si je chalupáři, kteří jsou celé léto venku. Řeší něco na způsob živých sekaček. V základu stojí asi 300 až 500 korun na měsíc nebo dva,“ říká majitel ekofarmy a půjčovny ovcí a koz Jiří Nováček.
„Částka je symbolická, beru třeba tři sta za víkend. Je mi líto pejsků, které si lidi pořídí a pak je dají do útulku. Je lepší, když si to vyzkouší,“ uvádí Naďa Dušková, chovatelka psů a majitelka psí půjčovny. Češi si navíc za zapůjčení luxusu klidně připlatí. Třeba vůz Ferrari půjčený na víkend vyjde na necelých devadesát tisíc.
