Vláda chce dohnat zpoždění Česka v čerpání evropských peněz

Praha - Vláda pracuje na tom, jak jednoduše získávat peníze z evropských fondů. Pomoci mají hlavně změny v administrativě, která je teď víc než složitá. Zásadním krokem je podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského to, že má problematiku evropských fondů od nynějška v gesci pouze první náměstek. To by mělo napomoci v oblasti čerpání zdrojů z Evropy i ostatním resortům. Ministerstvo pro místní rozvoj rovněž navrhuje posílení svých pravomocí na úkor regionů. Při čerpání peněz z operačních fondů nese resort jen nepřímou odpovědnost a nemůže zasahovat do jejich kontroly. Resort se změnami snaží dohnat zpoždění, které naše republika v tomto ohledu nabrala, dodal ministr.

Hlavní novinkou, kterou ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje, je, aby peníze z Bruselu do Česka šly i přes účty zahraničních bank. Teď totiž platí, že čerpání prostředků probíhá jen přes české banky. „Je nutné odstranit dosavadní podmínku cesty peněz zakotvenou v tuzemských programech, kde stojí, že prostředky musí jít výhradně přes účty českých bank. To je v rámci EU považováno za diskriminační vůči jiným bankám na území unie a odporuje to schengenské konvenci,“ prohlásila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce také posílit svoje pravomoci, aby mělo při čerpání prostředků z unie širší pole působnosti. Mohlo by tak kontrolovat regionální rady. Další změny ve vztahu ministerstva s regiony by se měly týkat pravidel pro odpisy majetku. „Připravili jsme taková opatření, která budou v souladu s naším účetním a daňovým systémem a budou respektovat obdobná pravidla EU,“ sdělila Jabůrková.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Vládě už se například podařilo přijmout opatření, které stanovuje lhůtu pro převod peněz dotace z unie do Česka.