Vláda posvětila pokrytí loňského schodku dluhopisy za 148 miliard

Praha - Vláda se dnes vyslovila pro vydání státních dluhopisů za 148,2 miliardy korun, které mají směřovat na úhradu většiny loňského schodku státního rozpočtu. Ministerstvo financí žádá, aby poslanci zákon schválili hned v prvním čtení. Podle návrhu by měly mít dluhopisy splatnost až 50 let, informoval o vládním plánu premiér Petr Nečas.

Vláda už v dubnu 2010 rozhodla o vydání státních dluhopisů ve výši 185,8 miliardy korun. Přitom již v minulosti byl schválen zákon, který umožňuje vydat na krytí loňského schodku dluhopisy za necelých 37,7 miliardy korun. Ministerstvo financí tak navrhuje, aby Poslanecká sněmovna schválila zákon o státním dluhopisovém programu v objemu 148,16 miliardy korun, který právně zabezpečí dosud neošetřené krytí schodku státního rozpočtu.

V loňském roce hospodařil český stát se schodkem ve výši 192,4 miliardy korun, přičemž původní zákon o státním rozpočtu na rok 2009 počítal se schodkem 38,1 miliardy korun. Plánovaný deficit byl pak během roku navýšen na 52,2 miliardy.

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Ministerstvo financí se chce vyhnout refinančnímu riziku

Podle ministerstva financí je hlavním důvodem předložení návrhu zákona snaha vyhnout se refinančnímu riziku: „Je zřejmé, že pokud by podíl krytí krátkodobými dluhopisy byl vysoký, v případě poruchy na finančním trhu by stát byl vystaven značnému riziku, kdy trh nebude akceptovat refinancování státními pokladničními poukázkami v potřebném objemu, a tak stát nebude schopen dostát svým závazkům.“

Loni se státní dluh České republiky zvýšil o téměř 179 miliard na 1,178 bilionu korun. Ke konci letošního září se dluh zvýšil na 1,385 bilionu.

Makléř v akci
Zdroj: Bondtalk.com
Autor: ČT24