Německo hýří optimismem – ekonomika se zotavuje ostošest

Berlín – Německá ekonomika se zotavuje z loňského propadu daleko rychleji, než by se mohlo zdát ještě před několika měsíci. Podle aktualizované prognózy německé vlády letos HDP posílí o 3,4 procenta, což je víc než dvojnásobek proti poslednímu odhadu, který počítal s růstem jen o 1,4 procenta. Příští rok ale největší evropská ekonomika přece jen zpomalí, a to na 1,8 procenta.

Přední ekonomické instituty již minulý týden zvýšily odhad letošního růstu hrubého domácího produktu v Německu na 3,5 procenta z předchozích 1,5 procenta. V loňském roce se německý HDP propadl o 4,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od druhé světové války.

„Oživení je tady, a to v plné síle,“ uvedl německý ministr hospodářství Rainer Brüderle. „Německo je tak ekonomickou lokomotivou Evropy,“ dodal. Upozornil však na potenciální rizika plynoucí z nejistého ekonomického vývoje ve Spojených státech a Japonsku.

Video Reportáž Jany Horké a Daniely Písařovicové
video

Reportáž Jany Horké a Daniely Písařovicové

Německý export by se měl podle vládní prognózy v letošním roce zvýšit o 15 procent po loňském propadu o 14,3 procenta. V příštím roce očekává vláda zpomalení růstu exportu na osm procent.

Petr Zahradník, analytik České spořitelny:

„Každá zpráva o oživení německé ekonomiky je dobrou zprávou pro nás. Zejména v současné době, kdy tuzemská poptávka slábne. Export, zejména export do Německa, je tím faktorem, kteří drží českou ekonomiku nad vodou.“

Klesat by měla nezaměstnanost. Letos by tak v Německu mělo být 3,2 milionu lidí bez práce a v příštím roce se počítá s dalším poklesem na 2,9 milionu. „Německý trh práce se změnil z problémového dítěte ve vzorného žáka, a to i v mezinárodním srovnání,“ komentoval prognózu vývoje pracovního trhu Brüderle.

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá také celá řada předních českých firem. Ve druhém čtvrtletí německá ekonomika díky silnému vývozu stoupla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 2,2 procenta, tedy nejrychleji od znovusjednocení země. Meziročně se HDP zvýšil dokonce o 4,1 procenta.