Nový majitel už nebude mít problémy s dřívějšími závazky
První kolo výběrového řízení na prodej PA Exportu bude zahájeno tento týden. Součástí prodeje jsou například tři budovy v Opletalově ulici v centru Prahy včetně pozemků či pohledávky v nominální výši přes dvě miliardy korun.
člen představenstva společnosti Naxos Libor Nevšímal
„Prodej bude realizován takzvanou jedinou smlouvou dle insolvenčního zákona s tou výhodou pro nabyvatele, že převezme čistý podnik bez dřívějších závazků s fungujícím provozem, včetně dokončovaných zahraničních projektů v oboru energetiky, zejména v Turecku a v Bangladéši, a se třemi desítkami kvalifikovaných zaměstnanců.“
Pohledávky vůči společnosti, které byly přihlášeny, činí zhruba tři miliardy korun. Mezi největší věřitele patří Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP, která převzala pohledávky České exportní banky (ČEB), a několik komerčních bank. Za dvojici ztrátových projektů v Pákistánu bude muset EGAP zaplatit přes miliardu korun. Mluvčí EGAP Vlastimil Nesrsta již dříve uvedl, že k platbě pojišťovnu vyzvala státní Česká exportní banka a HSBC Bank.
Jednání o elektrárnách v Pákistánu zkrachovala
Úpadek PA Exportu zdůvodnil jediný člen představenstva Štěpán Sádecký tím, že na konci loňského srpna zkrachovala jednání s investory dvou elektráren v Pákistánu, jejichž výstavbu v hodnotě 300 milionů dolarů (5,3 miliardy korun) měla tato firma jako generální dodavatel na starost. Neúspěšná podle Sádeckého byla také jednání PA Exportu s ministerstvem financí.
Sádecký loni v červnu podal kvůli výstavbě elektráren v Pákistánu trestní oznámení. Policie by podle něj měla prošetřit aktivity ČEB a HSBC Banky, které poskytly záruky na financování pákistánských projektů, vůči PA Exportu. V trestním oznámení Sádecký banky podezřívá, že se snažily přimět PA Export k převodu těchto pákistánských projektů na firmu BTG Energy.