Česká ekonomika má letos zpevnit o 2,2 procenta

Praha - Podle odhadů ministerstva financí poroste v letošním roce česká ekonomika o 2,2 procenta, a to z předchozího výhledu ve výši 1,6 procenta. Naopak pro příští rok zhoršil úřad odhad růstu ekonomiky na dvě procenta z dříve odhadovaných 2,3 procenta. Česká ekonomika jen v loňském roce klesla o 4,1 procenta. Ministerstvo současně očekává, že deficit veřejných financí v letošním roce dosáhne 5,1 procenta hrubého domácího produktu. Cílem vlády pro letošek přitom bylo 5,3 procenta.

Podle srpnové prognózy odhaduje Česká národní banka letošní růst tuzemské ekonomiky na 1,6 procenta. Pro příští rok předpovídá zlepšení na 1,8 procenta. Ovšem guvernér ČNB Miroslav Singer tento týden připustil, že centrální banka zřejmě ve své nové prognóze 4. listopadu odhad růstu ekonomiky pro letošní rok zlepší. Velká část analytiků čeká příští rok kvůli úsporným opatřením vlády a nižšímu růstu v Evropě zpomalení růstu ekonomiky z letošních dvou procent na přibližně 1,7 procenta.

Podle prognózy ministerstva by se zlepšené vnější podmínky měly odrazit v pokračujícím ekonomickém růstu. V roce 2011 by se úsporná politika vlády měla projevit mírným zpomalením ekonomického růstu. „Odhad na příští rok potom reflektuje to, že českou ekonomiku bude částečně brzdit snižování rozpočtového deficitu, proto česká ekonomika nezrychlí a poroste víceméně stejným tempem jako letos,“ myslí si analytik společnosti Patria David Marek.

Video Ministerstvo zpřesnilo odhad růstu ekonomiky
video

Ministerstvo zpřesnilo odhad růstu ekonomiky

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob

„Z prognózy vyplývá, že nedojde k ohrožení pro příští rok stanoveného deficitu veřejných financí ve výši 4,6 procenta. Nové odhady mají totiž na vývoj daňových příjmů naprosto zanedbatelný vliv.“

Ministerstvo financí počítá pro rok 2012 s růstem hrubého domácího produktu o 3,2 procenta. V roce 2013, kdy by měl podle plánů klesnout deficit veřejných financí na 2,9 procenta HDP, by ekonomika měla růst o 3,8 procenta.

Deficit veřejných financí letos klesne na 5,1 procenta HDP

Podle resortu financí letos deficit veřejných financí dosáhne 5,1 procenta HDP. Pro přijetí eura je přitom nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Loni deficit stoupl na 5,8 procenta HDP z předloňských 2,72 procenta. Podle úřadu je zlepšení letošního výsledku dosaženo díky získaným prémiím z vydaných dluhopisů, což se v obdobném rozsahu nebude v příštích letech opakovat.

Prognóza počítá pro letošní i příští rok s nižší inflací. Průměrná míra inflace by měla letos činit 1,5 procenta proti původně předpovídaným 1,6 procenta. V roce 2011 by měla inflace stoupnout na 2,2 procenta. Podle ministerstva mohou riziko pro růst inflace představovat sekundární dopady relativně vysokého očekávaného růstu cen elektrické energie.

Naopak nižší ve srovnání s předchozími odhady by měla být letos i příští rok míra nezaměstnanosti. Ministerstvo očekává letos nezaměstnanost 7,4 procenta a v roce 2011 pak 7,2 procenta. Předchozí prognóza počítala letos s nezaměstnaností 7,6 procenta, příští rok s podílem lidí bez práce na 7,3 procenta.