Inspekce varuje před Racio plátky s obsahem lepku

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stahuje z českého trhu „Křehké plátky s česnekem a cibulí“ (balení 106 gramů s datem minimální trvanlivosti do 21. 4. 2011). Ve výrobku byl totiž zjištěn obsah lepku v množství 154 miligramů na kilogram. Na obalu je však potravina označená jako přirozeně bezlepková. Tak lze ale označovat pouze potraviny s obsahem lepku do 20 miligramů na kilogram. Výrobek je proto nebezpečný především pro alergiky.

Na kontaminovaný výrobek upozornilo Slovinsko

Příčina kontaminace nejspíš spočívá v nedostatečné sanitaci výrobního zařízení. Mimo Českou republiku lze tuto šarži koupit i na Slovensku a ve Slovinsku. Smluvním výrobcem pro společnost RACIO, která s výrobkem obchoduje, byla firma POEX Velké Meziříčí. Firma RACIO nyní závadné výrobky stahuje. Vzhledem k dlouhému datu trvanlivosti však mohou mít spotřebitelé výrobek ještě doma. Osobám trpícím alergií tudíž inspekce nedoporučuje konzumaci této potraviny.

vedoucí oddělení komunikace SZPI Romana Kadaňková

„Lepek patří mezi alergeny a potraviny, ve kterých je nalezen alergen ve vyšším množství, než je přípustný limit, jsou vzhledem k možným dopadům na zdraví alergiků kvalifikovány jako nebezpečné.“

Inspekce uložila stažení výrobku z trhu na základě oznámení Slovinska, které obdržela prostřednictvím systému rychlého varování pro potraviny a krmiva. Zprávu potvrdilo i její vlastní šetření.