Němci přesouvají nezdaněné peníze ze Švýcarska do Asie

Berlín - Němci se začali obávat o své nezdaněné peníze na švýcarských kontech, a proto přistoupili k jejich přesunu do Asie. Na nový trend upozornilo dnešní vydání německého týdeníku Der Spiegel, podle něhož je to reakce na nedávnou dohodu mezi německým a švýcarským ministerstvem financí, která má vyřešit letitý problém nezdaněných německých aktiv na anonymních účtech u švýcarských bank. Němci podle odhadů před daňovými úřady „uklidili“ do Švýcarska 130 až 175 miliard eur, tedy 3,2 až 4,3 bilionu korun.

Dohoda podepsaná na konci října ministry financí obou zemí Wolfgangem Schäublem a Hansem-Rudolfem Merzem počítá s tím, že na každý německý anonymní vklad na švýcarský účet bude uvalena srážková daň, která poté poputuje do Berlína. 

„Ty, kteří budou skrývat větší částky peněz, to nepostihne. A ti, kteří skrývali menší částky, můžeme čekat, že začnou platit v Německu daně,“ uvažuje ekonom Lubomír Lízal.

Video Reportáž ČT a rozhovor s ekonomem Petrem Bartoněm
video

Reportáž ČT a rozhovor s ekonomem Petrem Bartoněm

Podle dohody by měly být zpětně zdaněny i částky, které inkognito ve švýcarských bankách už nějakou dobu leží. To vše výměnou za to, že tradiční institut bankovního tajemství alpské republiky zůstane zachován. O konkrétních podmínkách realizace mají oba státy začít jednat příští rok.

Nezdaněné peníze míří hlavně do Singapuru nebo Hongkongu

Ovšem podle Spiegelu nechtějí němečtí daňoví hříšníci čekat a začali ve velkém přesouvat své finance do asijských daňových rájů, jako jsou Singapur nebo Hongkong. Magazínu to potvrdil německý odborník na daňové otázky Jörg Alvermann: „V posledních měsících zaznamenáváme sílící poptávku po Asii, zejména po Singapuru.“

Právník v minulosti zastupoval asi nejznámějšího německého daňové hříšníka, bývalého šéfa Deutsche Post Klause Zumwinkela, který byl za černá konta v Lichtenštejnsku odsouzen k podmínečnému dvouletému trestu a pokutě milion eur.

„Jen v prvních osmi měsících letošního roku odešlo 62 miliard švýcarských franků,“ uvedl bankovní expert vládní Švýcarské lidové strany Hans Kaufmann. Ačkoli není jasné, kolik z toho putovalo do Hongkongu nebo Singapuru, důvody jsou podle něj zřejmé. „Mnoho zahraničních klientů není ochotno čekat, až se jejich majetek nuceným vyvlastněním k regulování starých zátěží zmenší o 15 až 20 procent,“ tvrdí expert.

Navíc vysocí úředníci německého ministerstva financí nevylučují, že jim s tím pomáhají samy švýcarské banky. „Stačí zmáčknout jedno tlačítko a peníze jsou ze Švýcarska v Singapuru nebo v Hongkongu,“ citoval týdeník nejmenovaného představitele ministerstva.

S Hongkongem totiž Německo nemá uzavřenu dohodu o dvojím zdanění. Se Singapurem sice ano, jsou v ní ale podle magazínu mezery. Při jednání se Švýcary proto prý budou chtít Němci také vědět, kolik peněz odešlo v předcházejících měsících z helvétské republiky do těchto asijských daňových rájů.

V letošním roce koupily německé spolkové země několik kradených CD s daty o tajných německých kontech ve Švýcarsku. To sice načas ochladilo vztahy mezi oběma zeměmi, tisíce Němců ale přimělo dobrovolně se nahlásit finančním úřadům a dodatečně zdanit své peníze uložené na zahraničních kontech.

Šéf odborů německých daňových poradců Dieter Ondracek na základě toho v létě odhadoval, že si státní pokladna jen letos navíc přijde na dvě miliardy eur, tedy 49,3 miliardy korun.

Česko dohodu se Švýcarskem má

Česko už se Švýcarskem dohodu o výměně informací má. Ta je součástí smlouvy o zamezení dvojího zdanění. V polovině případů Švýcarsko raději pošle srážkovou daň z vkladů bez dalších podrobností.

Celkem mají Češi v zahraničí 100 miliard korun. Podrobnosti zná ale daňová správa o pouhých 70 miliardách. Zbytek by mohly rozkrýt chystané smlouvy se zeměmi, které platí za daňové ráje, například s Kajmanskými ostrovy.