Templářské sklepy: Inspekce postupuje nezákonně, vína stahovat nebudeme

Brno - Templářské sklepy Čejkovice nebudou v rozporu se závěry Státní zemědělské a potravinářské inspekce stahovat z oběhu vína ročníku 2009. Stáhnout měly více než milion litrů kvůli tomu, že u hroznů, z nichž bylo víno vyrobeno, není znám původ. Podle vinařů opatření inspekce nevstoupilo v platnost a firma veškeré zákonné náležitosti splnila. Názor inspekce je opačný.

Inspekce nařídila Templářským sklepům Čejkovice stáhnout vína z oběhu do 19. listopadu. Firmě hrozí pokuta až šest milionů korun. Maximálně pět milionů za provinění, která inspekce Templářským sklepům Čejkovice vytýká, a další milion za případné nesplnění uložených opatření.

Stanovisko potravinářské inspekce

„Je nesprávné se domnívat, že uložená opatření byla zrušena bez náhrady a v současnosti žádná neplatí. Skutkový stav i termín pro stahování vín zůstal nedotčený,“ upozornila Petra Hoferková z oddělení komunikace inspekce.

„My jsme si splnili svou zákonnou povinnost,“ tvrdí generální ředitel společnosti Templářské sklepy Čejkovice Pavel Pastorek. Vinařství považuje postup inspekce za nezákonný. Firmě vadí, že před uzavřením kontroly zveřejnila informace v tiskové zprávě. Kontrola také podle vinařského družstva trvá déle než zákonných 60 dnů. Společnost to na trhu poškozuje. „Zveřejnění těchto informací na nás má vážný dopad, jedná se o útok na důvěru zákazníka. Blíží se předvánoční období, kdy se výrazně zvedá objem prodeje vína,“ uvedl Pastorek.

Firma původ vína prověřovala prostřednictvím on-line registru vinic ministerstva zemědělství. „Provádíme největší počet těchto prověření. Tento způsob funguje šest let,“ uvedl Pastorek. Podle něj právní předpisy neukládají povinnost uvádět identifikaci pěstitele na výkupních lístcích v případě, kdy přímým dodavatelem producenta není pěstitel.

Sklepy klamaly spotřebitele, tvrdí inspekce

Víno, o které v celém sporu jde, není zdravotně závadné. Inspekce ovšem považuje postup Templářských sklepů Čejkovice za klamání spotřebitele. Templářské sklepy podle inspekce nevedly řádně a průkazně vinařskou evidenci. „Není možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu,“ uvedla Hoferková. Z trhu proto inspekce nařídila stáhnout všechny šarže jakostního odrůdového vína a odrůdového vína ročníku 2009. Jde o Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai Oliver. Celkem jde asi o milion litrů vína.

Templářské sklepy Čejkovice nakoupily přes 1 250 tun hroznů od brněnské společnosti BJ VITIS, která není pěstitelem hroznů. U těchto hroznů podle inspekce není znám jejich původ. Společnosti BJ VITIS podle inspekce hrozny dodala další brněnská firma, DOAL STAV, která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.

Na vinicích, ze kterých víno údajně pochází, se v daném roce nic neurodilo, pěstitelé si víno nechali pro sebe nebo prodali někomu jinému. „Na základě sdělení, které máme podepsané pěstiteli, se tyto hrozny nemohly dostat k templářům,“ upozornil vedoucí oddělené kontroly vína brněnského inspektorátu Bronislav Pavelka.