Úvěr z fondů EU pro podnikatele? Blízká budoucnost

Praha – Po roce 2013 budou evropské fondy poskytovat peníze nejen v podobě dotací, ale také ve formě úvěrů. Půjde především o podporu pro podnikatele. U nich může v novém programovém období Evropské unie, které začne v roce 2014, činit podíl vratných prostředků až desítky procent z celkové alokace. Po konferenci o budoucnosti politiky soudržnosti EU to dnes řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

V příštím období dostane Česko nižší dotace

Na jakou částku se může Česko po roce 2013 v Bruselu těšit, zatím podle Brauna stále není jasné. Podle odborníků je možné očekávat, že v letech 2014 až 2020 budou mít členské státy EU na vyrovnávání rozdílů mezi regiony méně peněz než v současném období. Česká vláda si podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského bude chtít uchovat vliv na určování priorit, kam bude evropské peníze směřovat. V tom je zajedno i s dalšími členskými státy EU ze střední a východní Evropy.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský:

0„Česká republika trvá na tom, aby se výdaje Evropy soustředily na snížení zaostalosti nejvíce znevýhodněných regionů a posilování harmonického vývoje EU.“

Postoj k nové kohezní politice EU, jejímž cílem je snižování rozdílů mezi úrovní rozvoje regionů, bude mít vláda hotový do konce února příštího roku.

V současném programovém období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu kolem 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu zhruba 657 miliard korun. Evropské fondy v současném období 2007 až 2013 poskytují nejvíce 85 procent dotace, zbytek připadá na národní zdroje. Podílet se na financování projektů musejí přibližně ve stejném poměru také příjemci dotací.

Kamil Jankovský
Kamil Jankovský