S novým rokem přijde nižší příspěvek na stavební spoření

Praha - S novým rokem přijde zásadní změna ve stavebním spoření. Novela zákona, která začne platit od 1. ledna, totiž zásadním způsobem sníží jeho výnosnost. Omezí státní příspěvek ke spoření na další roky a navíc ten za letošní rok zdaní padesáti procenty. Vše ale ještě může změnit Ústavní soud. Stížnost na tento a další úsporné zákony k němu poslala sociální demokracie, které vadí, že poslanci zákony schvalovali ve stavu legislativní nouze.

V případě, že jste měli dostat za letošní rok příspěvek od státu ve výši 3 000 korun, na účet vám přijde jen 1 500. Může za to novela, kterou poslanci schválili na začátku listopadu. Novinka na přídavek státu za letošek uvalila padesátiprocentní daň, která má v rozpočtu uspořit šest miliard.

Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen

„Stát vysílá lidem v podstatě signál, že jejich zodpovědné chování lze stejně nějakými zákonnými prostředky obejít a nakonec je o peníze připravit.“

Video Omezení stavebního spoření
video

Omezení stavebního spoření

„To je daň, která bude uplatněna. Žádná retroaktivita tam není,“ říká ministr financí Miroslav Kalousek. Na příští roky stát snižuje podporu z 15 na 10 procent vkladu střadatelů, ti ale navíc nedostanou víc než dva tisíce.

Sociální demokraté ale novelu poslali k ústavnímu soudu. Zde napadají proces jejího schvalování. ČSSD přitom vadí i zpětné zdanění podpory za letošní rok. „O tom nebylo nic ve volebních programech stran a lidé se o tom dozvěděli ke svému překvapení až několik týdnů po volbách,“ vysvětluje úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.Snížení státní podpory se už začíná projevovat – ke konci listopadu evidovaly stavební spořitelny výrazný úbytek zájmu. Každá registruje přibližně minus dvacet tisíc klientů oproti loňskému roku. Samy spořitelny vládní novelu označily za atentát.