Německá ministryně: Úřady v dioxinové kauze nepochybily

Berlín - Německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová dnes ujistila svého českého kolegu Ivana Fuksu (ODS), že informační systém varující před závadnými látkami v potravinách funguje správně. V kauze výskytu rakovinotvorného dioxinu v německém krmivu podle ní selhalo nahlášení do tohoto systému. Výrobce závadných krmiv o přítomnosti dioxinu ve svých výrobcích věděl, úřadům je ovšem nenahlásil.

Schůzka měla podle českého ministra převážně informativní charakter. Aignerová ho seznámila s kroky, které k zabránění opakování dioxinové aféry německá strana podniká. „Blíž nás následně obeznámí, které další kroky budou realizovány s tím, že informační systém funguje rychle a bude fungovat rychle,“ tlumočil její vyjádření Fuksa.

Ještě dopoledne přitom postup německých orgánů v případě odhalení dioxinů v krmivu a následně vejcích a vepřovém mase kritizoval, a nejvíce pak právě systém rychlého varování. „Co skoro stoprocentně selhalo, to je systém rychlého varování. Dostali jsme důležité informace skoro až s třítýdenním zpožděním, což je katastrofální,“ řekl České televizi.

Video Rozhovor s Janem Stibalem
video

Rozhovor s Janem Stibalem

Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat

„Jedním z poměrně zásadních viníků rozsahu té kauzy jsou německé úřady a nepříliš přesvědčivá rychlost jejich informování.“

Aignerová má ale podle Fuksy na věc odlišný názor. „Paní ministryně prezentovala, že neselhal informační systém rychlého varování, ale že selhalo nahlášení této informace od privátního subjektu do tohoto systému,“ přiblížil český ministr stanovisko Aignerové.

Na dotaz, zda mu její ujištění o funkčnosti systému rychlého varování stačí, Fuksa reagoval: „Já neřeším, jestli mi to stačí, nebo nestačí. Já požaduji, aby se takové věci neopakovaly, což paní ministryně ani já v tuhle chvíli neumíme zařídit.“

Na pozdní upozornění na výskyt nebezpečného dioxinu v německých zemědělských produktech si v minulých dnech stěžovala i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Její šéf Jakub Šebesta kvůli tomu poslal protestní dopis Evropské komisi do Bruselu, v němž požadoval vysvětlení, proč Česko nebylo včas varováno před dovozem potenciálně nakaženého německého vepřového.

Reakce Česka se v Německu neobešla bez emocí. Zvláště výzvy Agrární komory, která apelovala na česká jatka a zpracovatele masa, aby nedováželi maso od německých sousedů. „Výzvy neodebírat německé vepřové jsou nefér. Já si vždycky dávám velký pozor, když je skandál jinde v EU, tak nikoho nezatracuji,“ zdůraznil prezident Německého svazu zemědělců Gerd Sonnleitner.

Dioxinový skandál vypukl v Německu na přelomu roku, kdy úřady odhalily přítomnost této jedovaté látky v krmných tucích severoněmeckého výrobce. Testy následně potvrdily její výskyt i ve vejcích, drůbežím a vepřovém mase. Aignerová kvůli tomu chce prosadit přísnější podmínky pro výrobce krmiv v Německu a jejich četnější kontroly. Pro původce zamoření žádá vysoké tresty.