Dluhy domácností rostou, firmy ale šetří

Praha - Dluhy českých domácností loni dál rostly. Za celý rok se prohloubily skoro o 73 miliard korun a na konci prosince tak překonaly hranici jednoho bilionu. Vyplývá to z údajů České národní banky. Od listopadu se zvýšily i jednodenní vklady domácností. Zájem o vklady s výpovědní lhůtou, kam patří např. termínované vklady, naopak opadl. Počet dotazů na poradny, které se dluhy zabývají, loni stoupl o 63 procent.

Dluhy Čechů u bank a finančních institucí vyrostly jen za prosinec o 5 miliard 800 milionů korun. I když se zadluženost domácností loni zvyšovala míň než v předkrizových letech, rostoucí trend je stále patrný. „Poslední dobou, dejme tomu dva tři měsíce, v porovnání s posledními měsíci roku 2009 nárůst počtu občanů a žádostí o konzultaci s námi nalézá svůj vrchol,“ uvedl David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

„Češi tady zřejmě sledují vývoj, který je obdobný v ostatních evropských zemích. Celková míra zadlužení českých domácností je určitě pod průměrem unie,“ domnívá se odborník na bankovnictví ze společnosti PricewaterhouseCoopers Petr Kříž.

Video Domácnosti se zadlužují
video

Domácnosti se zadlužují

České podniky se loni podle Kříže naopak snažily spíše zkonsolidovat své dluhy, snížit zadlužení a naučit se více spoléhat na vlastní hotovost. „To šlo ruku v ruce s opatrnějším přístupem bank,“ dodal. V prosinci se zadluženost podniků snížila meziměsíčně skoro o 7 miliard na 904 a půl miliardy korun. Meziročně byl výsledek ještě lepší - ve srovnání s rokem 2009 se jejich dluh ztenčil o víc než 17 miliard. „Projevuje se tu určitá opatrnost na jedné straně, na druhé straně pochopitelně banky v průběhu krize zvedly své nároky na bonitu společností,“ doplnil Kříž.

Jednodenní vklady domácností vzrostly od listopadu o 19,18 miliardy korun na 984,747 miliardy Kč. Meziročně byly vyšší o 180,545 miliardy Kč. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně klesly o 102,454 miliardy na 356,229 miliardy Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem se naopak zvýšily o 4,345 miliardy korun.

Ilustrační foto
Ilustrační foto