Američané šetří, raději volí nájem

New York - Počet majitelů nemovitostí ve Spojených státech se opět snížil. Ještě v roce 2005 vlastnilo dům nebo byt 70 procent Američanů, ovšem v roce 2010 jejich počet klesl o pět procent. Naopak přibývá těch, kteří žijí v nájmu. Řadu domácností odrazují od nákupu vlastní nemovitosti rostoucí úrokové sazby u hypoték a relativně vysoká nezaměstnanost spojená s nejistým ekonomickým vývojem.

„Pokles je patrný hlavně u mladších lidí. Naopak lidé nad 55 let jsou ochotni investovat i v takto nepříznivých podmínkách a počet majitelů z této věkové skupiny lehce narůstá,“ uvádí hlavní ekonom National Association of Home Builders David Crowe.

Současně není situace výhodná ani pro investory, kteří v domech a bytech nevidí výnosnou investici, jak dokládá hlavní ekonom společnosti Patria David Marek: „Pro řadu investorů znamená pokles cen nemovitostí snížení jejich atraktivity, protože se obávají toho, že ještě bude dále pokračovat.“

Video Americké nemovitosti
video

Americké nemovitosti

Bublina na realitním trhu splaskla

Největší nárůst osobního vlastnictví přitom zaznamenal realitní trh ve Spojených státech mezi lety 2000 až 2006. Podle Marka nyní dochází k vyfouknutí určité bubliny: „Míra vlastnictví domů v USA byla velmi vysoká a byla vyhnána právě hypoteční bublinou do závratné výše a nyní dochází k určité korekci.“

Podle analytiků se oživení poptávky po bytech a domech dá čekat do několika let. Hlavní roli v něm ale bude hrát vývoj americké ekonomiky, na kterém je nemovitostní sektor závislý.

Dolary
Zdroj: Getty Images
Autor: Chung Sung-Jun