Čínský králík se rtutí se málem dostal na české pulty

Praha - Státní veterinární správa (SVS) pozastavila zásilku 13 tun mraženého králičího masa z Číny. Obsahovalo totiž nadlimitní množství rtuti. Podle SVS byla zásilka odhalena dříve, než se stačila dostat obchodů. Zboží bude odesláno zpět do Číny nebo zlikvidováno.

Překročení limitu pro obsah rtuti bylo jen mírné. Maximální hranice pro obsah chemického prvku je 0,01 miligramů na kilogram. Zásilka obsahovala 0,017 mg/kg.

„Přímé ohrožení zdraví lidí by to sice neznamenalo, nicméně byl limit překročen, proto německá strana vydala tuto informaci systémem RASFF a to bylo signálem pro konání orgánů státního veterinárního dozoru,“ uvedl mluvčí SVS Josef Duben.

Hlavní část zásilky (12 350 kg) veterinární inspektoři zadrželi ve skladech firmy Polar v Kostelci nad Černými lesy u Prahy. Zbývajících 650 kg bylo odhaleno ve skladu sítě velkoobchodů Makro v okrese Praha-východ.

Členské státy EU se prostřednictvím systému RASFF vzájemně varují před nebezpečnými potravinami a krmivy, případně před potravinami nevhodnými k lidské spotřebě. Každý případ je předán příslušnému dozorovému orgánu dotčeného státu, který je povinen jej prošetřit.