Gazdík se staví proti zvyšování DPH u knih, prý má podporu

Praha - Petici Svazu českých knihkupců a nakladatelů proti zvyšování DPH u knih, učebnic i vysokoškolských skript podepsalo k neděli 6. března přes 69 tisíc lidí. Jedna z nejúspěšnějších petic v porevolučních dějinách žádá ústavní činitele, aby svůj záměr přehodnotili. Podle nich by způsobil na knižním trhu pohromu. Iniciativa nakladatelů již přinesla první politický úspěch: paradoxně uvnitř tábora ministra financí. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík chce podat pozměňovací návrh zákona.

Masakr, devastace, barbarismus, vražda knih. I taková slova padají na adresu vlády, která odmítá nechat knihy v nižší sazbě DPH. Nic ale ještě není ztraceno. „Diskuse rozhodně není ukončena, zaznamenal jsem aktivitu k iniciativě v jiných koaličních stranách. Podporují mě i moji kolegové z TOP 09,“ prohlásil Gazdík.

Věci veřejné se prozatím drží zpátky a odkazují na zítřejší jednání koaličních špiček. „Osobně si myslím, že hledat další výjimky není koncepční,“ řekla Kateřina Klasnová, členka sněmovního podvýboru pro kulturu. Skeptická zůstává i opoziční ČSSD. „Nabourat koalici bych mohl jedině autem, a to bych nechtěl. Myslím, že ani petice v této době nemají smysl,“ konstatoval Vítězslav Jandák, stínový ministr kultury.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Nakladatelé upozorňují, že zvýšení DPH knih nelze obhájit ani ekonomicky. Stát by plošným zvýšením DPH vybral navíc 58 miliard a z knih by získal pouze 200 milionů, což jsou tři tisíciny z celkové sumy. „To je na tom to nejúsměvnější. Z hlediska státního rozpočtu se jedná o zanedbatelné číslo,“ podotkl Marek Pečenka ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Knižní trh si zvýšení DPH už jednou vyzkoušel, když stát zvýšil sazbu na devět a posléze na deset procent. Následoval pokles v prodeji titulů, a to především odborných publikací a skript. Na poplach bije i Akademie věd. Kvůli zvýšenému DPH u knih budou lidé méně číst, zdražení knih navíc podle ní zhorší přístup ke vzdělání.

Knížky pro děti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24