Pařížský týden módy skončil, šetřilo se na modelkách

Paříž - V Paříži dnes skončila prestižní módní show a svátek všech milovníků módy - Fashion Week. Během několika dnů se zde protočily miliardy dolarů, luxusní večírky a briliantové šperky. I když se přehlídky blýskaly stejně jako loni, módní svět pochopil, že musí šetřit. Klesají například honoráře TOP modelek a designéři šetří na reklamě.

 

Podle špiček světové i české módy se svět krásy za poslední tři roky změnil. „V zahraničí modelkám klesly příjmy zhruba o 20 procent, hlavně se jedná o TOP modelky,“ dokládá ředitelka Czechoslovak Models Milada Karasová. "Dřív se vyhledávaly spíš nové tváře a teď designéři sázejí na jistotu," dodává modelka, Miss ČR 2006 a Miss World 2006 Taťána Kuchařová.

Stále vyšší zájem o modelky po třicítce

Video Pařížský Fashion Week
video

Pařížský Fashion Week

Nejžádanější modelky světa jsou teď třicátnice. Výjimkou nejsou ani ženy starší 36 let. Pro mladé dívky je tak ve světě módy daleko těžší se prosadit, než tomu bylo dřív. Třeba v Paříži si za přehlídku vydělají asi tisíc eur, v Čechách se musí spokojit s mnohem nižším výdělkem. Mladé dívky, které si své jméno ve světě modelingu teprve budují, si za večerní módní show berou dva až čtyři tisíce korun.

Nejdražší modelkou světa je v současnosti Brazilka Gisele Bundchenová, která loni inkasovala téměř 25 milionu dolarů. Do trojice nejlépe placených patří i Heidi Klum a Kate Moss. I české TOP tváře si podle odhadů přijdou na stovky tisíc až miliony dolarů ročně. „Nejlépe placenou modelkou je stále Eva Herzigová, na druhém místě je Karolína Kurková,“ upřesňuje Karasová.

I když peníze, které se ve světě módního byznysu ročně protočí, v posledních třech letech klesly, výdaje na propagaci módy a šperků se stále pohybují celosvětově ve stovkách miliard dolarů.

Taťana Kuchařová
Taťana Kuchařová
Více fotek
  • Taťana Kuchařová zdroj: tatanakucharova.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2383/238229.jpg
  • Eva Herzigová zdroj: Czechoslovak Models http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2383/238233.jpg