Honda odsouvá obnovení výroby, omezení se dotklo i GM

Tokio/Detroit - Japonská automobilka Honda Motor se rozhodla odložit plánované obnovení domácí produkce z neděle na středu. Společnost pozastavila veškerou svou výrobu v Japonsku kvůli ničivému zemětřesení. Navíc nedostatek součástek způsobený touto katastrofou se již dotkl i největší americké automobilky General Motors, která se rozhodla přerušit výrobu v jedné ze svých amerických továren.

Společnost Honda varovala prodejce ve Spojených státech, že není jisté, zda se jí v některých japonských továrnách podaří vrátit výrobu na plný výkon dříve než v květnu, uvedl list Wall Street Journal. Honda v lednu vyrobila v Japonsku zhruba 69 tisíc automobilů. Japonsko se na její celosvětové produkci podílí 22 procenty.

Toyota přerušila výrobu již ve středu

Také největší japonská i světová automobilka Toyota Motor ve středu uvedla, že nechá kvůli dopadům zemětřesení všech svých 12 hlavních montážních závodů v Japonsku zavřených až do 22. března. Podle odhadu analytika Kodžiho Enda ze společnosti Advanced Research Japan Toyota denně přichází o produkci 13 tisíc vozů. Automobilka ale bude tuto ztrátu později schopna nahradit zvýšením výroby, dodal analytik.

Uzavření japonských továren na výrobu automobilů a automobilových součástek v důsledku zemětřesení představuje podle agentury Reuters hrozbu pro globální dodavatelský řetězec automobilového sektoru.

I General Motors v noci na dnešek oznámila, že kvůli nedostatku součástek způsobenému zemětřesením dočasně zastaví výrobu ve své továrně na dodávkové automobily v Louisianě. Dodala, že doufá v co nejrychlejší obnovení produkce: „Podobně jako ostatní globální automobilky budeme nadále pozorně sledovat události v Japonsku, abychom vyhodnotili jejich dopad na podnikatelské aktivity.“

0Doug Ebey, prezident odborového svazu UAW

„Nikdy by mě nenapadlo, že dostáváme nějaké součástky z Japonska. Většinou jsou dodavatelé ze Severní Ameriky. Ale zdá se, že nám teď chybí takový malý čip.“

Marilyn Peayová, zaměstnankyně, General Motors

„Je to šílené. Hlavně - proč byste kupovali nějaké součástky z Japonska? Mají nakupovat tady. Doufám, že už vědí, že to byla hloupost.“

V Severní Americe omezují v důsledku zemětřesení výrobu japonské automobilky Toyota a Subaru. Další japonská automobilka Nissan Motor ve čtvrtek předpověděla, že zemětřesení nebude mít na její zahraniční produkci výraznější vliv. Upozornila však, že k zastavení výroby v automobilové továrně může stačit výpadek u jednoho dodavatele.

Ve čtvrtek pak Nissan obnovil provoz ve dvou japonských továrnách. Jejich současné zásoby součástek však vydrží pouze do soboty. V dalších domácích závodech hodlá firma začít obnovovat výrobu v neděli. „Budou moci vyrábět ze současných zásob. Otázkou však zůstává doplňování těchto zásob,“ uvedl ve čtvrtek viceprezident Nissanu Andy Palmer. Dodal, že vyrobená vozidla budou určena pro domácí trh, protože zařízení pro export zatím nejsou k dispozici.

Automobilka Nissan zároveň informovala, že začala kontrolovat, zda její automobily nevykazují radioaktivitu. Japonská agentura pro jadernou bezpečnost dnes zvýšila stupeň závažnosti havárie v jaderné elektrárně Fukušima 1 ze čtvrtého na pátý stupeň na sedmibodové škále.