Investoři chtějí bojkotovat trh dluhopisů eurozóny

Londýn - Investoři hrozí bojkotováním vládních dluhopisů zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí, například Řecka, Portugalska nebo Irska. Vadí jim, že pokud by taková země vyhlásila platební neschopnost a restrukturalizaci dluhu, zůstali by kvůli pondělní dohodě ministrů financí Evropské unie až poslední ve frontě na splacení dluhů. Přednost by totiž dostal Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který má vzniknout po roce 2013. Napsal to dnes britský list Financial Times.

Obavy z dopadu takového uspořádání již vyjádřila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s. Podle ní zemím, jež si budou z ESM půjčovat, hrozí kvůli přednosti evropského fondu při splácení dluhu snížení ratingu. Tento týden výrazně rostly výnosy dluhopisů ohrožených zemí jako Portugalska, Irska a Řecka a dostávaly se na nová maxima od zavedení eura.

Trhy mimo jiné reagovaly na dohodu o ESM, který se má stát stálým mechanismem řešení dluhových problémů zemí eura. „Rozhodně nyní nebudeme kupovat periferní dluhopisy, určitě ne při nejistotě, která tu vznikla,“ řekl listu manažer jednoho z investičních fondů.

Video Rozhovor s Karolem Piovarcsy
video

Rozhovor s Karolem Piovarcsy

Tamara Burnellová, šéfka finanční analýzy firmy M&G Investments:

„Tato dohoda investory k nákupům dluhopisů nijak nepovzbuzuje. Zmatek kolem preferenčního statusu ESM navíc ukazuje, že se to vůbec nepromyslelo. Věřitelé by byli šílení, kdyby kupovali nynější dluhopisy zemí EU, když jejich legální status není jasný.“

Někteří investoři podle listu bojkotují trh dluhopisů eurozóny již nyní, což vede k poklesu cen a dalšímu růstu výnosů, protože prodávající nenacházejí kupující. To ostře kontrastuje s růstem eura a příznivým vývojem evropského akciového trhu v období před zemětřesením a tsunami v Japonsku před necelými dvěma týdny. Zejména silný růst úrokových výnosů zaznamenávají v těchto dnech dluhopisy se splatností za tři roky, které mají být splaceny po létě 2013, kdy ESM převezme úlohu nynějšího dočasného záchranného fondu EFSF.

Výnos irského tříletého bondu vzrostl v úterý o více než půl procentního bodu na 10,5 procenta a v jednu chvíli byl vyšší o celý procentní bod. Výnos stejných portugalských bondů stoupl o 0,2 bodu na 7,25 procenta a výnos řeckého se zvýšil o 0,35 bodu na 16,40 procenta.