Generali možná pustí na burzu akcie společného podniku s PPF

Milán - V případě, že italská pojišťovna Assicurazioni Generali neobnoví za tři roky dohodu s českou finanční skupinou PPF o společném podniku, jednou z variant bude primární nabídka akcií tohoto podniku na veřejném trhu. Mezi další možnosti patří i prodej podílu PPF do rukou Generali nebo třetí straně, uvedli dnes představitelé Generali na žádost italského úřadu pro regulaci finančního trhu Consob. Společný podnik Generali PPF Holding vlastní Českou pojišťovnu a je aktivní v celkem 14 zemích střední a východní Evropy.

V červenci 2014 může Generali díky opci získat bez nové dohody úplnou kontrolu nad společným podnikem. V podání pro Consob představila různé varianty svého postupu, neuvedla však, že by o některé z nich aktivně uvažovala.

Generali: Máme opci na koupi zbývajících 49 procent společnosti

V současnosti má Generali v podniku podíl 51 procent a PPF podnikatele Petra Kellnera 49 procent. Minulý týden pak třetí největší evropská pojišťovna uvedla, že má opci na koupi zbývajících 49 procent, které dosud nevlastní. Dodala, že hodnotu tohoto podílu v současnosti odhaduje na 2,5 až tři miliardy eur (zhruba 61 až 73 miliard korun).

Budoucnost společného podniku se začala rozebírat tento měsíc v souvislosti s vystoupením místopředsedy správní rady Generali Vincenta Bolloreho. Ten se zdržel hlasování o výsledcích firmy za rok 2010 a požádal vedení o vysvětlení aktivit ve východní Evropě a ve společném podniku s PPF.

Nyní je podnik jedním z pilířů růstové strategie Generali ve východní Evropě. Generali PPF Holding spravuje prostřednictvím dceřiných společností aktiva za více než 14 miliard eur a poskytuje v regionu služby deseti milionům klientů. Na českém trhu do něj patří Česká pojišťovna a pojišťovna Generali, které v Česku působí samostatně.