Poště patří budovy za 8 miliard, kanceláře má i v klášteře

Praha - Státní poštovní kolos zná počet a hodnotu nemovitostí, které vlastní. Tržní ocenění 1 580 budov ve vlastnictví České pošty přesahuje částku 8,2 miliardy korun. Informoval o tom server iDnes. Některé budovy pošta nepotřebuje, jiných by se měla zbavit podle odborníků třeba proto, že se na ně vztahuje památková ochrana. Pošta se ale nevyhovujících budov zbavit nemůže, musela by jí to schválit vláda.

Nejhodnotnějším objektem v majetku státního podniku je budova pošty v Jindřišské ulici v centru Prahy. Společnost Ika Data, která pro poštu stav a hodnotu majetku mapovala, ocenila obří budovu u Václavského náměstí na 640 milionů korun.

Vůbec nejvíc nemovitostí vlastní pošta na severní Moravě (254) a v jižních Čechách (246). Proč jsou zrovna tyto dva kraje na budovy pošty nejbohatší, není podle mluvčího společnosti Iva Mravinace jasné. Do roku 2008 totiž poštu tvořilo osm samostatných odštěpných závodů. Ty sice musely dodržovat centrálně stanovené investiční a finanční plány, v rámci svého území však měly prakticky volné ruce. „Do roku 2008 žila pošta osmi životy,“ uvedl Mravinac. V Praze vlastní pošta „jen“ 59 budov, jejich tržní hodnota ale přesahuje tři miliardy korun, zatímco hodnota všech nemovitostí v jižních Čechách je necelých 620 milionů.

Kanceláře v klášteře? Zbavte se jich, radí odborníci

Některých budov by se však pošta měla podle firmy Ika Data raději zbavit, protože nevyhovují jejím potřebám nebo jsou ve špatném technickém stavu. Příkladem je objekt bývalého kláštera svatého Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově, který funguje jako svoziště balíků, archiv poštovního muzea a kancelářský objekt. Společnost Ika Data doporučila jeho prodej i kvůli komplikacím s vlastnickou odpovědností za část užívanou církví.

Pošta přiznává, že technický stav budovy, jejíž hodnota přesahuje sedmdesát milionů, je špatný. Jenom náklady na opravy a běžnou údržbu objektu vyčíslila Ika Data na 2,18 milionu korun ročně.

Mít kanceláře v klášteře je v Česku přinejmenším neobvyklé. I když podle realitního makléře společnosti Sting Luboše Kružíka sídlí v historických budovách řada státních firem a ministerstev. Že by se pošta měla kláštera co nejdříve zbavit, si myslí i marketingová manažerka realitní firmy King Sturge Markéta Miková. „Pokud se jedná o historickou budovu, ať už je to například bývalý klášter, která s činností firmy v zásadě nesouvisí, tak je rozhodně na zvážení, jestli je dobré tu nemovitost vlastnit, nebo ji prodat,“ domnívá se.

Pošta však tvrdí, že nepotřebné budovy zatím prodat nemůže. Od roku 2008, kdy se transformace pošty na akciovou společnost schválila, totiž platí, že o prodeji nemovitostí nemůže rozhodovat bez souhlasu vlády.

Překladiště balíků
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24