Těžaři se kvůli limitům rozchází s Litvínovem

Litvínov – Severočeský Litvínov se zřejmě bude muset rozloučit s pravidelnými osmimilionovými příspěvky od těžební společnosti Czech Coal. Na vině jsou neshody ohledně dalšího možného prolomení limitů. Radnice totiž odmítá každé další povolení, které by těžbu posunulo k hranicím města. Za peníze těžařů si přitom Litvínov pořizoval mobilní policejní služebny, přístroje pro zdravotnictví nebo vybavení pro malé hokejisty.

Město v tomto směru proti těžařům ostře vystupuje a považuje jejich postoj za vydírání. Czech Coal však na svém postoji trvá. „Nejde o 'žádný trest'. My s Litvínovem chceme spolupracovat jako v minulosti, ale potřebujeme k tomu partnera,“ řekla mluvčí Liběna Novotná.

Na stranu těžařů se však staví také litvínovská opozice. Starosta i noví radní se prý nechovají jako seriózní partner. „Nemůžu se pasovat do role někoho, kdo se přiváže na bagr a řekne: vy už mě nezajímáte. Tak to prostě nefunguje,“ uvedla členka litvínovského zastupitelstva Květuše Hellmichová.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Starosta Litvínova Milan Šťovíček už požádal těžaře, aby své rozhodnuti přehodnotili. „Nikdy jsem nedal najevo, že bych nechtěl jednat s vedením společnosti nebo s majiteli,“ dodává. Podle odpůrců rozšiřování těžby by navíc doly měly městu přispívat automaticky – prý nikoliv za ochotu vyjednávat o limitech, ale za potíže, které lidem způsobují již nyní.