ČT: Konkurzní správce chce, aby přenosy losování Sazky pokračovaly

Praha - Předběžný insolvenční správce Sazky Josef Cupka se vyslovil proti tomu, aby firma zastavila televizní přenosy losování svých loterií. Loterijní společnost, která se momentálně nachází v insolvenčním řízení, vysílala v televizi losování loterií Sportka, Šťastných deset a Euromiliony. Za tuto službu platila ČT ročně desítky milionů korun. Nyní na to ovšem nemá finanční prostředky.

„Celou věc jsem projednal s Českou televizí, jsou tam i jiné možnosti řešení,“ řek Cupka. Dodal, že televize může přistoupit na splátkový kalendář nebo třeba na platbu počkat. Televizní losování loterií Sazky je podle Cupky takovým symbolem, že by zastavení jeho vysílání nebylo dobrým signálem pro sázející a veřejnost. „Navíc jde z větší části o pohledávku za podstatou, takže ČT o ni nepřijde,“ dodal.

„Sazka vítá stanovisko insolvenčního správce Cupky ohledně další spolupráce s Českou televizí,“ sdělil mluvčí společnosti Jan Tuna. Upozornil na to, že požadavek na přerušení spolupráce nevzešel z její strany. Sazka se stanoviskem insolvenčního správce v nejbližší době seznámí Českou televizi, na které bude záležet další postup, podotkl.

Cupka také prohlásil, že nemá žádné informace o tom, že by vedení Sazky činilo kroky týkající se údajného převzetí jejích sázkových aktivit společností Fortuna ovládané investiční skupinou Penta. Prozatímní věřitelský výbor Sazky požádal Cupku o prověření těchto údajných kroků koncem března. Vedení Sazky to vyloučilo a Penta je popřela. „Zprávy tohoto typu vedení Sazky před několika dny záměrně vypustilo, aby zjistilo původ úniku informací,“ prohlásil tehdy Tuna.

Ladislav Šticha, mluvčí ČT:

„Sazka měla do 5. dubna tohoto roku zaplatit České televizi prosincovou pohledávku, a zatím tak neučinila. Předali jsme to vše právníkům.“

Sazka je už od 29. března v úpadku a soud zatím nestanovil způsob řešení její situace, předpokládá se však, že povolí reorganizaci. Loterijní společnost by měla nadále fungovat podle soudem schváleného plánu. Na jeho vypracování se zpravidla podílejí společně věřitelé, dlužník a insolvenční správce.

Společnost v současnosti tíží pohledávky veřitelů po lhůtě splatnosti ve výši kolem dvou miliard korun. Své pohledávky v posledních dnech začali k soudu přihlašovat i provozovatelé trafik, kteří chtějí vrátit kauce, jež museli složit za provozování terminálů Sazky. Ty umožňovaly například dobíjení kreditů k mobilním telefonům, ale kvůli dluhům Sazky u operátorů to momentálně není možné.