Česko podruhé slaví Den rovnosti příjmů mužů a žen

Praha - Dnes proběhne druhý ročník tzv. Dne rovnosti příjmů mužů a žen (Equal Pay Day). Cílem akce je upozornit na skutečnost, že i ve třetím tisíciletí přetrvávají významné rozdíly mezi finančním ohodnocením práce mužů a žen, a to i v nejvyspělejších zemích světa, včetně všech evropských zemí. V České republice ženy vydělávají v průměru o 26 procent méně než muži.

Ženy pracují v průměru o 3,5 měsíce déle než muži, aby se vyrovnaly jejich ročnímu platu. Proto vychází tento den na 14. dubna 2011. Podle Pavly Špondrové, ředitelky sekretariátu Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, je rozdíl v odměňování tvořen několika příčinami, které spolu souvisí, ale nedají se všechny zároveň řešit jednotlivými jednoduchými opatřeními.

Ženy jsou navíc mnohdy zaměstnány v oborech, které jsou obecně ohodnocovány nižšími platy. Mezi ně patří například zdravotnictví nebo školství. Zároveň se však dámy dostávají na vyšší pracovní pozice hůře než páni.

Video Komentář Pavly Špondrové
video

Komentář Pavly Špondrové

Ovšem rozdílné honoráře se netýkají jen Česka. Na nižší platové ohodnocení si ženy stěžují v celé Evropské unii. Ze statistik jsou na tom v porovnání s muži nejhůř Rakušanky a pak Češky - naopak lépe jsou na tom Polky a Slovinky.

Zdravotní sestra

Zdroj: isifa/LN
Autor: Pavel Wellner