Státní podpoře bydlení by mohl pomoci soukromý kapitál

Praha – Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) shání peníze mezi soukromými investory. V budoucnosti chce, aby pro něj finance pomohl zajistit i soukromý sektor. Své zdroje už totiž státní fond téměř vyčerpal a s financemi z rozpočtu příliš počítat nemůže. Řešením je tak například zapojení kapitálu soukromých investorů, bank nebo fondů.

Fond potřebuje stabilní příjem peněz

Ředitel SFRB Ľubomír Vais:

„Pokusy o napojení fondu bydlení na státní rozpočet byly v nedávné minulosti neúspěšné. Jedinou možností zůstává hledat zdroje mimo veřejné rozpočty.“

V minulosti získával fond finance především z převodů peněz z bývalého Fondu národního majetku. Nové zdroje státní podpory bydlení však budou muset být podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse stabilní. „Je špatné, když stát jeden rok vyhlásí řadu programů, další rok zjistí, že na ně nemá peníze, takže je zruší nebo v nich nepokračuje,“ uvedl představitel ministerstva.

Způsoby financování fondu rozpracuje chystaná změna státní koncepce bydlení. Její hrubá verze bude podle Vaise hotová v polovině května. Vláda má materiál dostat na stůl nejpozději na konci června. Práci na nové koncepci bydlení ale ztěžuje nedostatek dat. „V posledních letech jsme všichni zaregistrovali určité turbulence na rezidenčním trhu. Nemáme ani jasno, jestli je bytů málo, nebo dost,“ poznamenal šéf SFRB. Čísla může poskytnout aktuální sčítání lidu. Jeho výsledky ale budou k dispozici až příliš pozdě, uvedl Kalous. „To bychom novou státní koncepci bydlení měli až v roce 2013,“ uzavřel náměstek.

Letos podpora bydlení dosáhne 1,75 miliardy korun

Z aktuálního odhadu ministerstva pro místní rozvoj letos stát v rámci podpory bydlení uzavře smlouvy v objemu zhruba 1,75 miliardy korun. Číslo je o 854 milionů korun nižší než v roce 2010. Za posledních deset let dal stát na podporu bydlení nejvíc v roce 2002. Tehdy ministerstvo pro místní rozvoj a fond bydlení uzavřely smlouvy za 7,8 miliardy korun.