Vrchní soud: Sazka může opět nakládat s majetkem

Praha - Vrchní soud v Praze zrušil opatření městského soudu, podle něhož loterijní společnost Sazka mohla nakládat s majetkem nad 500 000 korun jen se souhlasem nuceného správce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. V souvislosti s dnešním rozsudkem lze také očekávat, že se šéf Sazky Aleš Hušák znovu pokusí vyměnit nynějšího insolvenčního správce Josefa Cupku. Sazka je v úpadku od konce března.

Městský soud rozhodl o opatření 9. března na žádost tehdy předběžného insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky, kterému se nelíbilo, že představenstvo Sazky předtím schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest.

Na základě první smlouvy měla údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který měl být zajištěn majetkem Sazky. Druhá smlouva měla zřídit nový orgán, takzvaný řídící výbor, který by měl udílet pokyny představenstvu Sazky.

Opatření se týkalo například uzavírání smluv nad 500 000 korun, vyplácení peněz z účtů Sazky či v hotovosti nad 500 000 korun, nemovitého majetku Sazky včetně převodů či pronájmů, předmětů duševního a průmyslového vlastnictví, podílů v jiných společnostech nebo zahájení soudních a jiných sporů.

Podle Vrchního soudu v Praze insolvenční soud pochybil v tom, že nehodnotil obsah návrhů úvěrové smlouvy a smlouvy o spolupráci a dospěl k závěru, že tímto jednáním dlužníka došlo k „flagrantnímu porušení insolvenčního zákona“. Věc tak vrátil soudu prvního stupně k dalšímu řízení.

„Sazka rozhodnutí vítá, protože jí to otevírá možnosti k záchraně,“ uvedl pro server iHNed.cz mluvčí Sazky Jan Tuna. Firma má nyní šanci uzavřít smlouvu o finanční pomoci s firmou Gladiolus, za níž stojí Penta.

Správce Cupka znovu pod tlakem Hušáka

Insolvenční správce Josef Cupka se zřejmě znovu octne pod tlakem na odvolání. Vedení Sazky v čele s Hušákem se údajně chystá už podruhé požádat soud o jeho výměnu. Důvodem ke zpochybnění Cupkovy kvalifikace pro práci v Sazce bude tentokrát exekuce vyhlášená před několika týdny na Cupkův majetek.

Cupka serveru iHNed exekuci potvrdil. „Je pravda, že na mé nemovitosti je nařízena exekuce,“ přiznal. Jde ale podle něj jen o formální krok, který na jeho pozici v Sazce nemá žádný vliv a nijak neovlivňuje ani jeho důvěryhodnost či způsobilost pro práci správce.

Exekuční příkaz souvisí s dřívější Cupkovou prací konkurzního správce Harvardského průmyslového holdingu. Soud ho do funkce jmenoval v roce 2004, po půl roce byl ale konkurz zrušen, čímž Cupkova role skončila. „Připadá mi úsměvné, pokud by na této historce chtěl někdo zpochybnit mou způsobilost pro insolvenční proces Sazky,“ podivil se Josef Cupka.