Daňová kontrola v Praze? Hrozí firmě jednou za 260 let

Praha - Tisíce firem se kvůli daňovým kontrolám stěhují do Prahy. V loňském roce jich do hlavního města přesídlilo ze všech regionů téměř 10 tisíc. Na rozdíl od menších měst je totiž v Praze pravděpodobnější, že na ně daňová kontrola nepřijde. Píší to dnešní Lidové noviny. Nejvíce podnikatelů loni přesunulo své sídlo do Prahy ze Středočeského kraje.  

„Celkem 9 926 podnikatelů se loni rozhodlo přesunout své sídlo do Prahy. To v praxi většinou znamená, že provoz zůstává zachován v regionu, ale firma oficiálně sídlí na pražské adrese,“ informoval mluvčí finanční společnosti Akont Karel Pluhař.

Je zřejmé, že trend odchodů do Prahy má výrazně vzestupnou tendenci, dodala Mária Ščamburová, obchodní ředitelka společnosti Office House, největšího poskytovatele firemních sídel v ČR. Podotkla, že v menších městech a obcích připadá na jednoho úředníka mnohem méně firem, což umožňuje častější a důkladnější kontroly. Naopak v Praze nemají úředníci na plošné kontroly kapacity a průměrného podnikatele tak mnohdy ani nikdy nenavštíví.

Pokud by finanční úřady prováděly daňové kontroly tak jako loni, hrozí firmám sídlícím v Praze 2 daňová kontrola jednou za 264 let. Naopak v Blansku mohou podle statistik společnosti Terrinvest očekávat berní úřad jednou za pět let.

Ze Středočeského kraje se loni do Prahy přestěhovalo 2 875 podnikatelů. Druhá příčka náleží Ústeckému kraji (976 podnikatelů), třetí kraji Jihomoravskému, odkud se do metropole přesunulo 822 podnikatelů. Naopak nejvěrnější zůstali podnikatelé Kraji Vysočina, který ve prospěch metropole ztratil 364 podnikatelů.

„Předpoklad, že v Praze je daňová kontrola nepravděpodobná, je neopodstatněný. Daňové subjekty jsou ke kontrole vybírány na základě konkrétních poznatků správce daně, z informací automatizovaného daňového informačního systému, a využívány jsou i poznatky z vyhledávací činnosti správce daně,“ uvedla mluvčí Finančního ředitelství pro hlavní město Prahu Miroslava Bardonková.

Podle zástupců finančních úřadů jsou statistiky ovlivněné také tím, že ve velkých městech sídlí obvykle velké firmy. Jejich daňová kontrola je totiž časově náročnější. Zároveň upozornili, že stěhovat sídla firem na základě statistik pravděpodobnosti kontrol se firmám nemusí vyplatit.

Podnikatel při práci
Podnikatel při práci