Jak se zbavit vysokých bankovních poplatků?

Praha – Bankovní poplatky jsou v Česku tématem hovorů všech věkových kategorií s výjimkou dětí či profesních skupin. Většina z nich si stěžuje, že jim jejich banka účtuje příliš vysoké částky za to, že spravuje jejich vlastní peníze a může s nimi manipulovat. Někteří odborníci však vidí problém jinde, a to v pohodlnosti Čechů a neochotě změnit banku. Na bankovní poplatky se zaměřil i další díl pořadu Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze.

„Troufám si říct, že český klient není konzervativní, ale je pohodlný. A z této pohodlnosti vychází, že si banky k českému zákazníkovi dovolí to, co by si nedovolily tam, co sídlí mateřské banky,“ říká finanční analytik internetového portálu Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Kdyby podle Nachera klienti využili jednoduchosti změny účtu a dali jednoznačně najevo, že jim banka nevyhovuje kvůli ceně, vyvolala by hromadná změna reakci dotyčné banky: „Banka zlevní, bude přemlouvat nebo dá klientovi nějaké poplatkové prázdniny. Prostě něco se stane. Nejhorší je, když se neděje nic, lidé nadávají v hospodách a neudělají nic. To je podle mě nejhorší varianta.“

Suma sumárum aneb Kde jsou mé peníze (zdroj: ČT24)

České poplatky by v Americe odmítli

„Ze svých zkušeností vím, že spoustu poplatků, které banky v České republice vybírají, by si například ve Spojených státech amerických netroufly po svých klientech vybírat,“ vysvětlil překladatel a bankovní klient Ludva Bína. Naopak třeba v Polsku zaplatí vzhledem ke kupní síle lidé na poplatcích ještě více než v Česku.

Podle finančního experta časopisu TEST Karla Pavlíka je v České republice řada nízkonákladových bank, kde jsou poplatky skoro nulové: „Obávám se ale, že banka, která by nabízela zcela nulové poplatky, není. Jedině pokud byste měl několik milionů na účtu, tak by vám banka všechny poplatky odpustila.“

Jak to udělat, abychom platili co nejméně?

Patrik Nacher, finanční analytik, Bankovnipoplatky.com

„Určitě bych doporučoval nechodit na pobočku, protože tam jsou veškeré operace určitě dražší, než když si to člověk zařídí doma přes internetbanking. Pokud už používat platební kartu, tak při platbách u obchodníka a méně vybírat z bankomatu. Když už musím vybírat z bankomatu, tak z bankomatu vlastní banky, méně často a vyšší částky. Dále bych doporučil mít na účtu nastavené trvalé příkazy a povolení k inkasu. Za prvé kvůli tomu, že u většiny bank je to levnější než prosté odchozí platby, a za druhé proto, aby na to člověk nemusel myslet.“

  • České bankovky autor: ČTK, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2072/207108.jpg
  • Bankovní poplatky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2003/200235.jpg