V pašování zvířat jsou Češi velkými hráči

Praha – V mezinárodním nelegálním obchodu se zvířaty se točí miliony dolarů. Podle odhadů tak svým rozsahem a penězi plně konkuruje pašování zbraní nebo drog. Velmi agilně si v něm podle policejních statistik vedou Češi, zejména pokud jde o nelegální obchod se vzácnými ptáky nebo plazy, proto jsou ve světě považováni za pašeráckou extratřídu.

Zisky z prodeje nelegálně dovezených zvířat a výrobků z ohrožených druhů lákají stále více pašeráků. K mání je například papoušek Ara Learův v hodnotě 4 miliony korun, vycvičený sokol zhruba za stejnou cenu, kabelka z varana nebo medvědí žluč za další desítky tisíc. „Každý týden máme odhalenou nelegální přepravu ať už korálů, živých exemplářů nebo exemplářů, které jsou vycpány,“ uvedl mluvčí celního ředitelství Jiří Barták.

V loňském roce celníci odhalili 55 pašeráků, kteří měli u sebe i desítky zvířat. Jen za první čtyři měsíce letošního roku pak bylo odhaleno dalších 22 hříšníků. Stále častějším cílem Čechů je i Slovensko, zejména kvůli vzácným dravcům. Policie také odhalila případ, kdy se pašeráci pokoušeli dostat přes hranice živého medvěda.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Česko je významnou křižovatkou světového obchodu se zvířaty. Jen čtvrtina případů se však týká živých exemplářů. Pašovány jsou totiž také ozdoby ze sloních klů, peněženky z hadů nebo vycpaní tvorové.

Pašovaní dravci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24