Google opět před soudem, prý ukradl obchodní tajemství

New York – Firma Google se bude muset opět zodpovídat před soudem. Tentokrát ji žaluje internetová aukční síň eBay a její divize platebních služeb PayPal. Těm se totiž nelíbí technologie Google Wallet, kterou společnost včera představila a která lidem umožňuje platit zboží s pomocí chytrého telefonu. Google technologii prý ukradl. S novinkou na trh Google přišel jako první.

Přeběhlíci prý Googlu vyzradili tajemství

Tentokrát žaloba nemíří pouze proti Googlu, ale i proti dvěma bývalým vedoucím pracovníkům společnosti PayPal, kteří přešli do firmy Google. Oba pracovníci se podíleli na vývoji nové virtuální peněžence v chytrém telefonu, který Google představil ve čtvrtek společně s firmami Citigroup a MasterCard. eBay společně s divizí PayPal na podobné technologii taktéž pracovaly. Proto si myslí, že technologii bývalí pracovníci Googlu prodali.

Video Komentář Vojtěcha Bednáře
video

Komentář Vojtěcha Bednáře

Komentář Vojtěcha Bednáře

2705

Google prý kradl, půjde před soud

Mluvčí společnosti PayPal Amanda Pires:

„V PayPalu bereme obchodní tajemství vážně. Očekávali jsme od konkurence, že se v takových případech zachová stejně.“

„Střet zájmů je zde celkem zjevný,“ uvedl šéfredaktor serveru Tyinternety.cz Vojtěch Bednář. Dodal, že podle PayPalu si jeden z jeho bývalých pracovníků nahrál na svůj soukromý počítač citlivá data společnosti a pak je vynesl ven. Pro Google nebude podle Bednáře snadné podezření rozptýlit. „Těžko se to dokazuje a v českých podmínkách to není tak časté. Firmy to nemají definované v podmínkách,“ dodává právník Jakub Hájek z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Digitální kreditky v mobilech s operačním systémem Android budou fungovat nejprve majitelům MasterCard. „Jde spíš o pilotní projekty, ty systémy nejsou rozšířené. Ono se nejvíc čekalo na to, až tu podporu zavedou ty hlavní platební společnosti, jako je MasterCard a Visa. Třeba i v Česku má běžet nějaký pilotní provoz tohohle systému ke konci letošního roku,“ tvrdí šéfredaktor serveru Lupa.cz Patrik Zandl.

Platit telefony budou v USA už letos v létě

Mobilní peněženka promění telefon na platební kartu. Menší platby, třeba za kávu v automatu nebo lístek na tramvaj, projdou bez ověřování. U větších nákupů ale už bude potřeba zadat do telefonu PIN.

Systém má být ve Spojených státech dostupný již letos v létě, a to v San Franciscu a New Yorku. Pokud se systém uplatní, předběhne Google konkurenty a zprostředkuje Američanům zkušenosti spotřebitelů v Asii, kde lidé běžně v obchodech platí chytrými mobilními telefony jako platebními kartami. Jde přitom o velké peníze. Podle analytické společnosti Gartner by se do tří let mělo díky mobilům utratit skoro 250 miliard dolarů.

Google už několika podobným žalobám čelí. V lednu tohoto roku se kvůli duševnímu vlastnictví programu Java začal s firmou soudit softwarový gigant Oracle.

Platba mobilním telefonem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24