Kandidaturu na místo šéfa MMF podal také Stanley Fischer

Jeruzalém – O post výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu se bude ucházet také šéf izraelské centrální banky Stanley Fischer (67). Podle analytiků by se mohl stát vážnou hrozbou pro současnou favoritku, francouzskou ministryni financí Christine Lagardeovou. Zájem o místo má rovněž guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens. Nový šéf měnového fondu by měl být vybrán do konce června. Nahradí Dominiqua Strausse-Kahna, který minulý měsíc odstoupil z funkce kvůli obvinění ze znásilnění pokojské v newyorském hotelu.

Sedmašedesátiletý Fischer stojí v čele Bank of Israel od roku 2005 a loni byl jmenován do funkce na druhé pětileté období. V minulosti zastával přední funkce ve Světové bance a Citigroup a byl také náměstkem výkonného ředitele MMF. Je mu připisováno, že významně pomohl izraelské ekonomice odolat globální ekonomické krizi. Nezaměstnanost v Izraeli se pohybuje málo nad šesti procenty a realitní trh stále vzkvétá.

„Objevila se mimořádná a neočekávaná příležitost, která se možná již nebude opakovat, kdy mohu kandidovat na šéfa Mezinárodního měnového fondu, a po dlouhém zvažování jsem se rozhodl, že bych ji chtěl využít,“ uvedl Fischer v prohlášení. „A to navzdory komplikovanému procesu a možným překážkám,“ dodal.

Favoritem zůstává Lagarderová

V čele MMF zatím vždy stál zástupce Evropy, což je postup, který v poslední době kritizuje mnoho rozvíjejících se ekonomik, Mexičana Agustína Carstense ovšem některé mladé tržní ekonomiky považují za příliš konzervativního.

Největší favoritkou nadále zůstává Francouzka Lagardeová. Ačkoli by se pro ni Fischer mohl stát vážným soupeřem, velkým omezením je pro něj jeho věk. MMF by musela změnit svá dosavadní pravidla, podle kterých nemá být jmenován na toto místo nikdo starší 65 let a nemá toto místo zastávat nikdo starší 70 let. Bank of Israel uvedla, že MMF přijal kandidaturu Fischera, přestože je starší 65 let.

Anketa agentury Reuters uskutečněná v květnu mezi ekonomy po celém světě ukázala, že 32 z 56 dotazovaných považuje za favorita Lagardeovou. Většina z nich však uvedla, že nejvhodnějším kandidátem na toto místo by byl Fischer.