Právníky pro solární arbitráže vybere Kalouskův resort bez tendru

Praha – Vláda dala ministerstvu financí volnou ruku v sestavení týmu právních poradců, který bude český stát bránit v arbitrážních sporech se solárními investory, bez výběrového řízení. Resort Miroslava Kalouska v předkládaném materiálu uvedl, že arbitráže představují ohrožení zájmů českého státu. Podle odhadů České průmyslové fotovoltaické asociace by stát v příštích třech letech v prohraných arbitrážích mohl zahraničním investorům vyplatit až 20 miliard korun.

O prvních krocích k zahájení arbitráží informovali zahraniční investoři Česko před několika týdny. Požadují především náhradu 26procentního tříletého odvodu ze solárních elektráren, který jim výrazně zasáhl do investic. Stát zavedl odvod od letošního roku, aby jím omezil zdražení elektřiny.

V minulých dnech se na ministerstvo financí kvůli náhradě škod obrátili také čeští investoři do fotovoltaiky. Prostřednictvím advokátů doručili ministerstvu několik desítek takzvaných iniciačních dopisů, které mají zahájit spor s Českou republikou. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob očekává, že stát v právních sporech obstojí: „Jsme přesvědčeni, ze naše právní pozice je silná a že ji obhájíme.“

Solární investoři mohou vymáhat až 40 miliard

V případě, že bude 26procentní solární daň vymáhána po investorech po dobu tří let, Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje, že v arbitrážích a soudních sporech budou investoři po státu vymáhat celkem zhruba 40 miliard korun.

Kvůli odvodu z fotovoltaiky podala skupina senátorů před časem stížnost k Ústavnímu soudu, který by měl rozhodnout, zda je 26procentní odvod oprávněný. Fotovoltaici doufají, že v jejich prospěch bude hrát mimo jiné postup Ústavního soudu při posuzování zvláštní daně ze státní podpory stavebního spoření, kterou soud zrušil z důvodu nepřípustné retroaktivity.

Počet solárních elektráren loni kvůli vysoké výkupní ceně vyráběné elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Vláda proto zavedla sérii opatření, jak zdražení omezit. Růst cen kompenzovala 26procentním odvodem, darovací daní z emisních povolenek a pozemkovým poplatkem pro solární zdroje. Celkem tak má získat kolem 12 miliard korun. V příštím roce bude vláda zřejmě čelit dalšímu zdražení energie kvůli obnovitelným zdrojům podobným způsobem.