Čína odkoupí maďarské dluhopisy

Budapešť - Čína odkoupí část maďarských dluhopisů. Budapešti nabídla i úvěry ve výši jedné miliardy eur na společné projekty. Podle premiéra Viktora Orbána Maďarsko a Čína vstoupily do nového a velkého spojenectví. V Maďarsku zahájil čínský premiér Wen Ťia-Pao cestu po Evropě, navštíví Londýn i Berlín.

Čínský premiér Wen Ťia-pao věří, že Evropa dokáže překonat dluhovou krizi. Čína podle něj zůstane dlouhodobým investorem na evropských dluhopisových trzích. Wen to dnes prohlásil po setkání se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem. 

Čína je podle Wena připravena koupit „určité množství“ maďarských vládních dluhopisů a hodlá do roku 2015 zvýšit hodnotu bilaterálního obchodu s Maďarskem na 20 miliard dolarů (345 miliard Kč).   

„Mám důvěru v hospodářský vývoj Evropy,“ řekl čínský premiér. „V budoucnosti budeme stejně jako v minulosti podporovat Evropu i euro,“ dodal. Wen je na návštěvě v Evropě v době, kdy se eurozóna snaží vypořádat s dluhovou krizí v Řecku, jehož případný bankrot by podle analytiků mohl vyvolat chaos na finančních trzích a spustit další finanční krizi.