Kalouskovy škrty budou pokračovat i v příštích třech letech

Praha - Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) budou škrty pokračovat další tři roky. Ministři mají ušetřit vždy asi desetinu rozpočtu oproti roku předchozímu, jak uvádí server Aktuálně.cz. S takovými plány počítá nejnovější Kalouskova verze rozpočtu pro rok 2012. Dokument obsahuje i výhled, jak se bude škrtat v příštích letech. Kalouskův rozpočtový návrh musí během prázdnin schválit vláda a na podzim pak poslanci.

Přestože Věci veřejné protestovaly proti úsporám na učitelských platech, snižování vládního deficitu nakonec učitele, policisty, hasiče, vojáky, soudce, finanční úředníky, zemědělce i diplomaty stejně postihne. Každý resort musí ve svém rozpočtu na příští rok ušetřit zhruba desetinu proti roku letošnímu, v roce 2013 pak další desetinu.

Méně peněz pro školství

Video Kalousek plánuje velké škrty
video

Kalousek plánuje velké škrty

Škrty nejvíce postihnou šéfa vzdělávacího resortu Josefa Dobeše (VV), jelikož právě on rozděluje po sociálním resortu nejvíc peněz. Oproti rozpočtovému výhledu, který loni schválila sněmovna, tak přijde v příštím roce o 11 miliard a v roce 2013 o 23 miliard. Dohromady o osm miliard přijdou v roce 2012 ministr vnitra Jan Kubice (nestraník) a kolega u obrany Alexandr Vondra (ODS). V následujícím roce se tak jejich ztráta zdvojnásobí.

Resortem s privilegiemi však zůstává ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozpočet ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) se totiž v roce 2012 zvýší o 14 miliard, v dalším pak o 21 miliard. Kalousek toto navyšování vysvětluje tím, že Drábek musí vyplácet důchody, které se budou zvyšovat zvláště v roce 2013 v důsledku zvýšení DPH.

Ztráty se nebudou týkat ani ministra dopravy Radka Šmerdy (nestraník), případně jeho nástupce, a šéfa zemědělství Ivana Fuksu (ODS). Kalousek tím kompenzuje tvrdé škrty z letoška. Doprava se pak může těšit, že v roce 2012 dostane o 12 miliard více oproti původnímu slibu na stavbu nových dálnic.

Státní maturita
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24