Roman: Vyúčtujme Němcům přenos energie, vyděláme miliardy

Praha – Česko by mohlo vydělat na plánovaných změnách v německé energetice. Německo by totiž mělo platit ČR za přenos jeho elektřiny přes české území, a to až sedm miliard korun ročně. Na jednání sněmovního rozpočtového výboru to dnes řekl generální ředitel společnosti ČEZ Martin Roman. Zároveň zopakoval, že Německo bude na ČR zřejmě tlačit, aby po jeho vzoru odstoupila od jaderné energetiky.

Většina obnovitelných zdrojů Německa, jejichž význam po definitivním odstavení tamních jaderných elektráren poroste, je na severu země. Němci elektřinu z těchto zdrojů posílají na jih přes českou a polskou přenosovou soustavu. „Kdybychom řekli, že tu elektřinu dál nepustíme, zkolabuje celá německá síť. Měli by nám za přenos platit sedm miliard korun ročně. Žádný zákon českému provozovateli přenosové soustavy nenařizuje elektřinu Německa přenášet,“ řekl Roman.

Německo se chystá všechny své jaderné elektrárny odstavit do roku 2022. ČEZ, který provozuje v Česku jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, ale podle Romana cítí podporu vlády pro další využívání jádra. S případným německým tlakem na odstoupení od jaderné energetiky se firma vyrovná, uvedl šéf ČEZ. Podle něj při současném propojení přenosových soustav není možné, aby Němci neodebírali elektřinu vyrobenou z jádra v ČR.

Německo se rozhodlo vyřadit své jaderné elektrárny z provozu mimo jiné kvůli negativnímu mínění veřejnosti o jaderné energetice po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou vážně poškodilo zemětřesení a vlna tsunami.