Evropská nezaměstnanost v květnu stagnovala

Brusel - Také v květnu míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii stagnovala. V zemích platících evropskou jednotnou měnou činila 9,9 procenta, v celé evropské sedmadvacítce pak 9,3 procenta, jak dnes uveřejnil Eurostat. Ve stejném období loňského roku se nezaměstnanost v eurozóně držela kolem rekordních úrovní a činila 10,2 procenta, v celé Evropské unii pak činila 9,7 procenta.

Celkově bylo v květnu bez práce v celé unii 22,4 milionu lidí, z toho asi 15,5 milionu v eurozóně. Počet nezaměstnaných v měnové unii v květnu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 16 tisíc, v celé EU pak naopak klesl o 5 000. V meziročním srovnání se počet lidí bez práce propadl v eurozóně i v Evropské unii. V celé unii o 904 tisíc a v eurozóně o 551 tisíc.

Nejméně nezaměstnaných v Nizozemsku

Nejmenší nezaměstnanost hlásí Nizozemsko, kde míra nezaměstnanosti činí 4,2 procenta. Velmi málo jich ale je i v Rakousku (4,3 procenta) a Lucembursku (4,5 procenta). Nejvyšší nezaměstnanost již tradičně panuje ve Španělsku, kde v květnu dosáhla 20,9 procenta, na pomyslném druhém místě se drží Litva (16,3 procenta) a na třetím Lotyšsko (16,2 procenta).

Nezaměstnanost v EU a v eurozóně
Zdroj: Eurostat
Autor: ČT24