Finsko Řecku: Zaručte se nám svými ostrovy

Brusel - Finsko hrozí, že zablokuje další pomoc Řecku, pokud Atény neposkytnou zemím eurozóny hmotné záruky. Mohly by mezi ně patřit i středomořské ostrovy, nemovitosti či podíly ve státních firmách. Podle finské ministryně financí Jutty Urpilainenové má totiž Řecko majetek zhruba za 300 miliard eur, což téměř pokrývá výši celého státního dluhu.

„Mají spoustu nemovitostí, ostrovů a dalšího majetku,“ citoval ministryni internetový portál NewsroomFinland. Finové údajně nejsou v tomto požadavku osamostatněni a podle Urpilainenové mají i podporu dalších členských států eurozóny.

Jutta Urpilainenová:

„Chceme omezit zodpovědnost Finska. Nová vláda bude k případné finanční pomoci praktikovat tvrdší postup než předchozí vláda.“

Od ministryně financí není takový postoj ale až takovým překvapením. Sociální demokraté, k nimž Urpilainenová patří, chtěli záruky po Řecku již v nedávné volební kampani. Ta mimo jiné přinesla značný úspěch euroskeptické straně Praví Finové, což je podle expertů také důvod, proč i ostatní strany svůj velmi vřelý vztah k Evropské unii změnily a snaží se oslovit voliče, kterým pomoc Řecku vadí čím dál více.

Finsko je pro pomoc Řecku klíčové

Finsko je pro případnou další pomoc Řecku, která by podle odhadů měla významně přesáhnout 100 miliard eur, klíčovou zemí. Je totiž jenom jedním ze šesti států, jež se mohou chlubit nejlepším možným ratingem AAA. Ten je přitom zárukou, že záchranný fond eurozóny (EFSF) si bude moci i v budoucnosti na finančních trzích moci půjčovat velmi levně. Poskytnutí pomoci z EFSF navíc vyžaduje jednomyslný souhlas států eurozóny.