RWE jedná o možném vstupu Gazpromu do firmy

Berlín – Energetický koncern RWE jedná s ruským Gazpromem o jeho možném vstupu do německé firmy, jak dnes informoval časopis Der Spiegel a deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na zdroje z RWE. Ovšem berlínská vláda se doposud ruskému pronikání do klíčových německých podniků bránila. Podle Süddeutsche Zeitung by tak „námluvy“ RWE a Gazpromu mohly způsobit napětí mezi Berlínem a Kremlem.

Minulý pátek se podle obou listů sešel v Paříži šéf RWE Jürgen Grossmann s nejvyšším představitelem Gazpromu Alexejem Millerem a diskutovali o šancích ruského státního kolosu na vstup do RWE. Grossmann hodlá po vládou prosazeném útlumu jaderné energetiky v Německu společnost restrukturalizovat, a hledá proto finančně silného partnera.

Ruský kolos by přitom mohl hrát významnou roli nejen jako dodavatel plynu. Podle Grossmanna by mohl získat strategický podíl v RWE nebo v jeho dceřiných firmách a umí si ho představit také jako dlouhodobého většinového akcionáře. Jednání s Gazpromem mnichovskému deníku Grossmann potvrdil: „Jde o probíhající obchodní styky mezi našimi podniky.“ Jejich výsledky chce podle Spiegelu představit dozorčí radě RWE na počátku srpna.

V případě, že by se oba koncerny na nějakém propojení dohodly, mohly by tím však způsobit problémy německé vládě. Ta totiž dosud blokovala snahy ruských investorů o vstup do významných firem jako EADS, Deutsche Telekom nebo Infineon, což v minulosti kritizoval i ruský premiér Vladimir Putin. I vstup Gazpromu do RWE by mohl v Berlíně narazit na odpor, neboť by zvýšil energetickou závislost Němců na Rusku, odkud už nyní dovážejí 40 procent plynu. „Ne“ německé vlády tomuto spojení by tak mohlo vyvolat nový spor s Moskvou.

Jürgen Grossmann, šéf RWE:

„Pokud se Gazprom chce angažovat v Německu, je to v pořádku. Každý podnik by měl mít právo učinit německé společnosti nabídku na převzetí. Německo by nemělo Gazprom diskriminovat. Jsem rád za každého, kdo přinese do Německa kapitál a koupí německé akcie.“


Ruský gigant v současnosti vydává na vlastní expanzi ročně zhruba 30 miliard eur (přes 720 miliard korun), přičemž celková hodnota RWE je nyní zhruba 20 miliard eur (483 miliard korun). Výsledek jednání je však zatím otevřený a podle zdrojů mnichovského listu mohou rozhovory trvat delší dobu. O spolupráci s Gazpromem navíc usiluje i hlavní německý konkurent RWE, společnost E.ON.

Každopádně poslední slovo by měl mít Spolkový kartelový úřad. Ten už upozornil, že by případný vstup Gazpromu do RWE mohl narazit na německé kartelové právo. Úřad by proto takový obchod detailně prověřoval, jak vysvětlil jeho mluvčí.