Moody's srazila rating Irska do spekulativního pásma

New York - Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku do spekulativního pásma na stupeň Ba1 z dosavadního Baa3. Agentura své rozhodnutí zdůvodnila tím, že Irsko bude stejně jako Řecko a zřejmě i Portugalsko potřebovat novou finanční pomoc, než se bude moci vrátit pro peníze na finanční trh.

Irsku se nedaří získat zpět důvěru investorů. Trhy jsou mu stále ochotné půjčovat jen s vysokými úroky. Může za to mimo jiné také to, že dluh Irska stále narůstá. V roce 2012 by měl podle prognózy vystoupat na 118 procent hrubého domácího produktu. Ještě v roce 2007 činil pouhých 25 procent HDP země. Dluh začak prudce růst poté, co Irsko muselo v důsledku finanční krize zachraňovat některé své banky.

Kromě hrozby, že se Irsko neobejde bez další finanční injekce, ovlivnila rozhodnutí Moody's také zvyšující se pravděpodobnost, že evropští politici přinutí soukromé věřitele k účasti na budoucích záchranných balících předlužených zemí. To podle agentury dál zvýší úvěrové náklady těchto zemí a sníží jejich pozici u investorů. Výhled irského ratingu je negativní, což znamená, že agentura se připravuje na jeho další zhoršení.

Irsko jde ve stopách Portugalska

Moody's tak uplatnila stejné argumenty jako na počátku minulého týdne, kdy srazila rating podobně ohroženému Portugalsku. Tomu však snížila hodnocení o čtyři stupně až na známku Ba2. Tento krok vyvolal další vlnu otřesů na finančních trzích v obavách z šíření dluhové krize a na Moody˙s se za to snesla nelibost evropských činitelů.

Moody's se u Irska a Portugalka obává, že nebudou schopny splnit cíle ve snižování deficitů a státního dluhu stanovené v rámci dohod o záchranných úvěrech s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. To znamená, že tyto země si asi od roku 2013 ještě nebudou moci půjčovat na kapitálových trzích peníze za únosné úroky.

Irsko se loni v listopadu stalo druhou zemí eurozóny po Řecku, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Letos v dubnu se na podobném balíku v rozsahu kolem 80 miliard eur (1,9 bilionu eur) dohodlo i Portugalsko.