Soud EU: Unipetrol nemusí platit pokutu za kartel

Brusel - Soud Evropské unie v Lucemburku dnes zrušil bezmála půlmiliardovou pokutu (17,55 milionu eur) pro českou skupinu Unipetrol za údajnou účast v kartelu se syntetickým kaučukem. Podle soudu Evropská komise neposkytla dostatek důkazů, které by mohly vést k potrestání českého petrochemického gigantu.

Trest pro Unipetrol byl součástí celkové pokuty 519 milionů eur pro celkem pět firem, které se údajného kartelu účastnily. Vedle české skupiny komise potrestala britskou společnost Shell, americkou Dow Chemical, italskou Eni a polský Trade-Stomil. Trest odpustila naopak německému koncernu Bayer za to, že ostatní firmy udal.

Společnosti se podle Bruselu domlouvaly na cenách syntetického kaučuku, který se používá k výrobě pneumatik a dalších produktů. Kartel podle zjištění komise fungoval od roku 1996 do roku 2002. Komise v roce 2006, kdy pokutu udělila, tvrdila, že schůzky kartelu se odehrávaly ve velkých evropských městech, mimo jiné v Praze. Údajný kartel měl ve 28 zemích Evropského hospodářského prostoru 70procentní podíl na trhu, mimo tuto oblast však nefungoval.

Pokutu dostal Shell i Dow Capital

„V případě Unipetrolu a jeho dceřiných firem Kaučuk a Trade Stomil se soud domnívá, že důkazy poskytnuté Evropskou komisí nejsou dostatečné a nedokazují, že se tyto společnosti účastnily nezákonných dohod,“ uvedl soud.

„Soud uznal argumenty naší strany, že vůbec nebylo prokázáno, že by se společnosti Syntos a Unipetrol dopustily jakéhokoli kartelového jednání,“ dodal právník petrochemické společnosti Ivo Janda.

Právník Ivo Janda: „Unipetrol byl do celé kauzy vtažen jen z toho důvodu, že v té době byl ještě mateřskou společnosti Kaučuku a komise tak jako v jiných kauzách má tendenci trestat nejen přímé účastníky údajných kartelů, ale rovněž jejich mateřské firmy.“


Ne všechny společnosti, které se měly kartelu účastnit, však unijní soud očistil. Pokutu ve výši 160,8 milionu eur tak musí nadále zaplatit skupina Royal Dutch Shell a placení 64,58 milionu eur se nevyhne ani Dow Chemical, přestože část nálezu v neprospěch společnosti soud zrušil, výši pokuty však potvrdil. Pokutě neunikne ani společnost Eni, zaplatí ovšem 181,5 milionu eur proti původním 272,25 milionu eur.