Největší firmou světa podle tržeb byl loni opět Wal-Mart

New York – Největší firmou na světě podle tržeb byl loni opět americký maloobchodní gigant Wal-Mart Stores. Utržil 421,8 miliardy dolarů (zhruba 7,4 bilionu Kč). Druhé místo patří nizozemské společnosti Royal Dutch Shell. Ukázal to nejnovější žebříček 500 největších firem světa, který sestavuje časopis Fortune. Do první pětice největších firem se dostal ještě americký Exxon Mobil a britská ropná firma BP. Uzavírá ji opět ropná společnost, a to čínský Sinopec Group. Z východoevropských společností byla nejvýše, na 347. pozici, polská firma PKN Orlen s tržbami 27,7 miliardy USD (482,7 miliardy Kč). Do žebříčku se nově dostala také maďarská ropná a plynárenská firma MOL.

Časopis upozornil, že jeho žebříčku stále dominují společnosti ze Spojených států, kterých je zde 133. Jejich počet však za poslední desetiletí klesl o 54. Naopak Čína posiluje. Nyní má v seznamu 61 firem, v roce 2001 jich bylo v žebříčku pouze 12. Čína podle počtu firem v žebříčku zaujala třetí místo, předhonilo ji ještě Japonsko se 68 společnostmi.

V seznamu si polepšily hlavně firmy z Indie, Ruska, Brazílie a dalších rozvíjejících se ekonomik. Největším skokanem byla americká hypoteční agentura Fannie Mae, která stoupla na 15. místo z 255. pozice v předchozím roce. Polepšila si i konkurenční Freddie Mac. Ta se posunula ze 132. na 54. místo.

Obchodní řetězec Wal-Mart
Obchodní řetězec Wal-Mart
Více fotek
  • Obchodní řetězec Wal-Mart autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2430/242960.jpg
  • Exxon Mobile zdroj: http://www.topnews.in http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1205/120435.jpg
  • Čerpací stanice společnosti British Petroleum autor: Wikipedia, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1089/108856.jpg
  • Logo největšího čínského zpracovatele ropy - společnosti Sinopec autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1573/157243.jpg

Naopak nejvíce si pohoršily brazilská společnost Itúsa-Investimentos Ita, Danske Bank a Landesbank Baden-Württemberg. Z žebříčku proti loňskému roku vypadly firmy jako Asustek, Bombardier, Erste Group Bank, Fiat, Nike, Skanska, Strabag či Whirlpool. Mezi nově příchozími jsou pak čínské Lenovo, Mitsubishi Motors, maďarská MOL, ruský Surgutněftěgas či Xerox. Největší tržby však vždy neznamenají i nejvyšší zisk. Podle zisku patří první místo firmě Nestlé s 32,4 miliardy USD. Podle tržeb je však Nestlé až na 42. místě. Druhý je ruský Gazprom a třetí Exxon Mobil. Naopak Wal-Mart je podle zisku až na 14. místě.

Světoví giganti se umí vypořádat i s velkými komplikacemi

Největší světové firmy jsou stabilní a umí se vyrovnat i s velkými komplikacemi. V první desítce žebříčku ekonomických gigantů totiž své místo obhájil britský petrolejářský kolos BP, který má za sebou katastrofu v mexickém zálivu. A na špičce se udržela i japonská automobilka Toyota, která se zase musela potýkat s následky zemětřesení a tsunami. „Zatímco některé státy mohou být přírodními katastrofami silně poškozeny, firmy je mohou ustát lépe, protože často bývají finančně větší, než jsou státy,“ vysvětluje ekonom David Marek.

Wal-Mart je sice opět jedničkou, ale jestli pozici uhájí i příští rok, je otázkou. V domovských Spojených státech totiž bojuje s padajícími prodeji a komplikace mohou přinést i dozvuky hrozící hromadné žaloby bývalých a současných pracovnic kvůli sexismu. Tu sice soud odmítl, ale individuální žaloby běží dál.

Tabulka světových firem podle tržeb
Tabulka světových firem podle tržeb