Americkým bankám se první kvartál vesměs vydařil

New York - Americká investiční banka Goldman Sachs dnes šokovala investory. Zveřejnila totiž výrazně horší hospodářské výsledky, než očekávali odborníci. Vybočila tak z trendu právě probíhající výsledkové sezóny ve Spojených státech - většina velkých firem včetně velkých bank totiž zatím vykazuje lepší čísla.

Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí ztrácel hlavně na obchodování s dluhopisy. Akcie banky se v reakci na zveřejněné výsledky propadly na roční minima. Instituce ve druhém čtvrtletí vytvořila čistý zisk 1,05 miliardy dolarů (asi 18,2 miliardy korun), což je meziroční nárůst o téměř 132 procent. Výsledek přesto zaostal za odhady analytiků, protože citelně klesly obchody s investicemi s pevným výnosem. Celkové tržby se tak snížily o 17,6 procenta na 7,3 miliardy dolarů (zhruba 126,8 miliardy korun). 

Americké banky ve 2. čtvrtletí
Americké banky ve 2. čtvrtletí

Marek Hatlapatka, analytik Cyrrus

„Je to zklamání především z toho důvodu, že u ostatních bank, které reportovaly dříve, tak vykazovaly poměrně dobrá čísla v investičním bankovnictví. Goldman Sachs je vyloženě investiční banka, a proto se očekávalo, že bude mít taky dobrá čísla.“


V obchodování se dařilo konkurenční JPMorgan, špatná čísla nepředvedla ani Citigroup. Dnes nezklamala ani Wells Fargo. Naopak největší ztrátu v historii, přes třináct miliard dolarů, vykázala největší banka ve Spojených státech Bank of America. Banka musí zaplatit miliardy dolarů jako odškodnění klientům z doby hypoteční krize. 

Americké banky ve 2. čtvrtletí
Americké banky ve 2. čtvrtletí

„Pokud pomineme tuhle částku, tak si myslím, že výsledky Bank of America byly poměrně solidní. Bez této položky by banka byla ve druhém kvartále v zisku,“ dodal analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. 

Výsledkovou sezónu velkých amerických finančních domů zakončí ve středu US Bancorp a především Morgan Stanley. U ní analytici očekávají čtvrtletní nárůst zisku o čtyři procenta.