Řecký rating už ke dnu poslala i Standard & Poor's

New York – Řecký rating už se propadl o dva stupně na známku CC i podle agentury Standard & Poor's (S&P). Výhled ratingu je navíc negativní, což znamená, že agentura může sáhnout k jeho dalšímu snížení. Návrh restrukturalizace řeckých dluhů, jak byl dohodnut minulý týden na summitu v Bruselu, zemi podle ratingové agentury posunul blíž k takzvané selektivní platební neschopnosti.

Nově dohodnutý záchranný úvěr počítá s postupným uvolněním částky zhruba 109 miliard eur (asi 2,6 bilionu korun). Peníze poskytnou členské země eurozóny a Mezinárodní měnový fond (MMF). Návrh restrukturalizace řeckých dluhů počítá i s účastí soukromých držitelů dluhopisů. Ti by mohli do poloviny roku 2014 přispět částkou až 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu korun). Zároveň se počítá s tím, že banky a pojišťovny přistoupí na dobrovolnou výměnu řeckých dluhopisů za nové, s nimiž bude spojena delší splatnost a nižší výnos.

„Podmínky výměny i nákupu nových dluhopisů po splacení těch původních jsou podle našeho názoru pro investory nevýhodné,“ podotýká S&P s tím, že Řecko považuje za dlužníka ve finanční tísni (distressed borrower).


„Distressed borrower je podle našich kritérií takový dlužník, který by za absence odpuštění nebo zmírnění splátek dluhu nebyl schopen své závazky včas a v plném rozsahu vyrovnat,“ upozorňuje S&P. Nákup řeckých státních dluhopisů na sekundárním trhu agentura za případ selektivní platební neschopnosti neoznačí, protože to budou transakce, do kterých obě strany vstupují zcela dobrovolně.

Vlajky EU a Řecka
Vlajky EU a Řecka

„Pravděpodobnost budoucí platební neschopnosti u nově vydaných dluhopisů ale podle našeho názoru zůstane vysoká. My předpokládáme, že Řecku přidělíme rating na nižší úrovni ve spekulativním pásmu. Opíráme se o názor, že Řecko bude stále tížit vysoký poměr zadlužení k HDP, který bude na konci roku 2011 jen mírně pod 130 procenty. Vyhlídky růstu jsou nejisté i v situaci, kdy bude završena restrukturalizace dluhu,“ uvedla S&P.

Sázky na bankrot Řecka přinesou jen ztráty

Finanční sázky na to, že Řecko skončí v platební neschopnosti, jsou jistým způsobem, jak přijít o peníze. Řekl to prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Přesto by podle něj Řecko mělo pokročit v zavádění nových opatření, jimiž by podpořilo ekonomiku. Trichet znovu kritizoval i ratingové agentury, které fungují na oligopolní bázi. 

Jean-Claude Trichet

„Takové spekulace by byly jistým způsobem, jak prodělat, vzhledem k tomu, co se dohodlo minulý čtvrtek.“