Češi ukrývají v šedé ekonomice přes půl bilionu

Praha - Celkem sedmnácti procenty se na celém hospodářství České republiky podílí šedá ekonomika. V příjmech se tak mimo dohled státu ročně protočí 565 miliard korun, jak píše dnešní vydání deníku E15. Čísla vyplývají ze studie, kterou zpracovala karetní asociace Visa Europe spolu s poradenskou firmou A. T. Kearney.

Česko je na tom podle E15 i přes opticky vysoká čísla v porovnání s ostatními státy regionu ještě dobře. Ve střední a východní Evropě varuje rozsah šedé ekonomiky od 17 procent (Česko a Slovensko) do 33 procent v Bulharsku. Průměr evropské sedmadvacítky je 20 procent.

Nejméně peněz se v šedé ekonomice v rámci Evropy protočí ve Švýcarsku a Rakousku, kde jde o osm procent z hrubého domácího produktu. Nad evropským průměrem, tedy 20 procenty, jsou však například Itálie, Řecko či Kypr.

Průzkum upozorňuje, že s tím, jak globální ekonomika bojuje o svou pozici, bude práce mimo legální rámec lákat stále více lidí. Hlavně kvůli celosvětově uplatňovaným opatřením, jako je zvyšování DPH, daní z příjmů či snižování sociálních dávek.

Peníze vzešlé z šedé ekonomiky se nakonec do státní pokladny vrátí

Šedá ekonomika má podle studie paradoxně také světlé stránky. Výnosy totiž končí v legální ekonomice, ve spotřebě. Tím, že lidé nedaněné výdělky dál utrácejí, se částečně vracejí do státní pokladny formou daně z přidané hodnoty či spotřebních daní.

Cesta k podnikatelskému úspěchu
Cesta k podnikatelskému úspěchu

Šedá ekonomika obsahuje nepřiznané práce, tzv. „melouchy“, jako je třeba hlídání dětí za úplatu, úklid, opravy v domácnostech či doučování. Nedílnou součástí jsou i úniky v malém byznysu, kde se pracuje s hotovostí a na transakce se nevydávají účtenky. To je rozšířené například v pohostinství, malých obchodech či v dopravě. Co se týče sektorů ekonomiky, nejčastěji spadá do oblastí stavebnictví, zemědělství a služeb v domácnosti.

Prorůstání šedé ekonomiky se podle studie dá účinně zabránit podporou bezhotovostních plateb. Šéf katedry ekonomie University Johannese Keplera v Linzi Friedrich Schneider například uvádí, že rozšíření elektronických plateb o deset procent znamená snížení rozsahu šedé ekonomiky o pět procent. Průměrný počet bezhotovostních transakcí na jednoho Čecha je ročně 105, evropský průměr je lehce nad 150.