Stát by mohl důchodcům od ledna přidat necelé tři stovky

Praha - Průměrný důchod by se měl od ledna zvýšit ze současných 10 557 korun na 10 816, tedy o 259 korun. Základní výměra každého důchodu by tak měla vzrůst o 50 korun na 2 280 Kč a procentní výměra vyskočí o 2,5 procenta. Počítá s tím návrh vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), zveřejněný na webových stránkách vlády.

Od ledna 2012 ministerstvo také navrhuje zvýšit o 2,5 procenta příplatky k důchodu, například za křivdy způsobené komunistickým režimem či za účast v boji za vznik a osvobození Československa.

Podle nedávno schváleného zákona se mají důchody v řádném termínu, tedy od ledna, zvýšit o růst cen mezi srpnem 2010 a červencem 2011 a třetinu růstu reálné mzdy v roce 2010. Základní výměra se podle zákona zvyšuje tak, aby výše základní výměry důchodu činila devět procent průměrné mzdy.

Náklady důchodců v příštím roce porostou rychleji než inflace

Ekonomové varují, že i když dostanou důchodci podle návrhu od ledna přidáno, v součtu si nepolepší. V příštím roce se má totiž podle plánů vlády zvýšit nižší sazba daně z přidané hodnoty z 10 na 14 procent. Kvůli tomu by jim náklady mohly vzrůst víc než příjmy. „Protože důchodci typicky spotřebovávají daleko větší množství potravin, relativně - k tomu, jak mají velký důchod, a vzhledem k tomu, že dojde k výraznému růstu cen, tak ty jejich životní náklady porostou rychleji než inflace, a to jim valorizace nebude plně kompenzovat,“ vysvětlil ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Video Důchody tématem Ekonomiky ČT24
video

Důchody tématem Ekonomiky ČT24

Návrhy vyhlášek zveřejněné na webu vlády kromě toho počítají se změnami redukčních hranic pro výpočet nově přiznávaných důchodů. Od 30. září se tak rozšíří počet redukčních hranic ze dvou na tři. Ministerstvo práce tím reaguje na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, které přikázalo brát při výpočtu důchodů ohled na to, že do systému přispívají více lidé s většími platy. Postupně by tak podle nové právní úpravy měla být 70 procentům nových důchodců vyměřována nižší penze, než by tomu bylo za současných podmínek. Naopak by se penze měly zvýšit u 20 procent lidí s nejvyššími příjmy.

Definitivní výše valorizace bude známa v září

Vládní souhlas s valorizací je automatický. Zrušit ji nemůže. „Vláda tedy nebude rozhodovat, vládou to vůbec neprochází. Nynější údaje vychází z odhadů, v září bude známo definitivní číslo navýšení,“ podotkla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Táňa Svrčková.

Stát valorizoval starobní důchody také od letošního ledna. Průměrný důchodce si díky tomu polepšil o 371 korun.