S&P hrozí dalším snížením ratingu USA

Washington – Spojeným státům hrozí s prohlubováním zadluženosti a neschopnosti politiků dohodnout se na jejím řešení další zhoršení úvěrového ratingu. Oznámili to představitelé mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's, která na počátku víkendu jako vůbec první snížila americký nejvyšší rating AAA. Agentura rovněž odmítla kritiku, která se na ni za její krok snesla od vlády. Výkonný ředitel S&P John Chambers odhadl pravděpodobnost dalšího zhoršení amerického ratingu v období za šest měsíců až dva roky na jedna ku třem.

„Pokud se veřejné finance Spojených států dál zhorší nebo když se ještě prohloubí politická paralýza, mohlo by to vést k novému snížení,“ řekl Chambers v rozhovoru pro televizi ABC. Znovuzískání známky AAA si podle Chamberse rozhodně vyžádá nějakou dobu. „Znamenalo by to, že dluh by se musel z hlediska podílu na ekonomice stabilizovat a nakonec i začít klesat. A myslím, že by to muselo znamenat větší schopnost dosáhnout ve Washingtonu konsenzu,“ řekl šéf agentury. Šéf divize státních ratingů S&P David Beers označil kritiku amerického ministerstva financí na adresu analýzy S&P za „naprosté překroucení“.

Když agentura o svém rozhodnutí ministerstvo předem informovala, Washington poukázal v jejích výpočtech dluhu na chybu v rozsahu dvou bilionů dolarů. „Rozsah jejich chyb ve spojení s jejich ochotou změnit po poukázání na chybu operativně příslušné důvody kroku je zarážející. Vypadá to, že si tato instituce udělala závěr předem a argumenty mění tak, aby se na něj hodily,“ řekl v sobotu šéf ekonomických poradců Bílého domu Gene Sperling.

Komentář Václava Klause pro zítřejší Hospodářské noviny

0

„Já žádný důvod k jásání nevidím. Amerika podpisem zákona o zvýšení státního dluhu jasně řekla, že si nechce utáhnout opasek, udělala si na něm naopak jednu dírku navíc. Těžce dojednaná dohoda mezi americkým Kongresem a prezidentem, protože šlo o politický souboj, ne o podstatu věci, znamená pouze to, že i po 5. srpnu (na dva roky) může vláda beze změny utrácet za věci rozumné i nerozumné, potřebné i nepotřebné, produktivní i zcela neproduktivní.“

„Podpis zákona o zvýšení limitu dluhu byl marginálním krokem, který situaci neřeší, ale byl špatným signálem pro Ameriku, pro všechna další Řecka, a mám strach, že i pro leckoho u nás.“


Agentura již dříve uvedla, že chyba ve výpočtu na jejím rozhodnutí nemohla nic změnit. S&P jako jediná ze tří velkých ratingových agentur systematicky upozorňovala už od dubna na snížení ratingu v případě, že USA nesjednají dohodu o dlouhodobé stabilizaci dluhu. Kongres před týdnem přijal v rámci dohody o navýšení dluhového stropu plán, který počítá s desetiletým snížením rozpočtového deficitu o 2,1–2,4 bilionu dolarů. To je však výrazně pod čtyřmi biliony dolarů, což je podle S&P úroveň, od níž se může stabilizovat prudce rostoucí americký dluh.

David Beers konstatoval, že i přes dohodu na zvýšení dluhového limitu „dluhová zátěž Spojených států roste a poroste po celé příští desetiletí“. Ohledně možnosti dalšího zhoršení ratingu Beers řekl, že negativní výhled nového ratingu znamená, že takové riziko existuje.