Finep nabídne družstevní byty, začít chce na Proseku

Praha – Společnost Finep se jako první velký rezidenční developer pustí do výstavby družstevních bytů. Za tímto účelem se developer spojil se zkušeným bytovým družstvem SBD Praha a společně s ním založí nové družstvo Habr pro bytový dům na Proseku. Podle finančního ředitele developerské společnosti Štěpána Havlase si lidé budou moci kupovat družstevní podíly na jednotlivé byty, kterých bude v tomto projektu šedesát dva. Finep se kromě bytového domu na Proseku, jehož výstavba má začít příští rok, pokouší udat jako družstevní také byty určené původně k prodeji do osobního vlastnictví. Informuje o tom dnešní vydání deníku E15.

Developerská společnost Finep svým rozhodnutím reaguje na nadále oslabenou poptávku po novém vlastnickém bydlení. „Rozhodli jsme se segment družstevního bydlení otestovat. Vidíme příležitost, jak rozšířit skupinu zákazníků, které jsme schopni oslovit,“ konstatuje Havlas. Člen družstva by tak měl uhradit čtvrtinu pořizovací ceny bytu, zbývající část bude splácet prostřednictvím družstva a měsíčního nájemného formou anuitních splátek úvěru družstva po dobu 23 let.

Družstevní bydlení začínají objevovat i banky. „Letos jsme zatím financovali šest nových developerských projektů, které jsou už ve výstavbě, a šest projektů v přípravě,“ informoval deník mluvčí České spořitelny Jan Holinka. Výhodou pro banky může být lepší přístup k zástavě, pokud se družstevníci dostanou do problémů se splácením, než v případě klasického financování hypotékou. Člen družstva totiž není příjemcem úvěru, a tedy ani dlužníkem.

V uplynulých dvou desetiletích se družstva soustředila hlavně na správu staršího bytového fondu než na novou výstavbu. „V době, kdy se byty v novostavbách hůř prodávají, protože lidé šetří, hledají developeři nové cesty prodeje, které ulehčí život zákazníkovi. V praxi se tak paradoxně vracíme do éry 70. a 80. let, kdy se ve velkém stavěly družstevní byty, stejně jako ve 20. letech minulého století,“ řekl deníku Alex Veselý z developerské firmy Trikaya, která staví družstevní byty v Ostravě.